more_horiz

"Bezpieczeństwo rodzin nie jest zagrożone". Poseł PiS o debacie w PE nad orzeczeniem TK ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 09:00
- Najważniejsze wsparcie dla kobiety, która poroniła, pochodzi od rodziny, a rząd Zjednoczonej Prawicy wspiera rodziny - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Iwona Arent. Gościem audycji była też poseł Daria Gosek-Popiołek z Lewicy Razem.
Poseł PiS Iwona Arent
Poseł PiS Iwona ArentFoto: PR24

W Parlamencie Europejskim debatowano na temat polskiego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji eugenicznej. Dyskusję zatytułowano "De facto zakaz aborcji w Polsce".

Iwona Arent z PiS powiedziała, że to nie pierwsza debata, która odbywa się, trwa, ale jest bez znaczenia, decyzje bowiem dotyczące aborcji, zakazu czy jej dozwolenia są decyzjami wewnętrznymi danego kraju.

"Bez sensu"

- Decyzje Parlamentu Europejskiego są tutaj bez sensu. Tak bym oceniła tę debatę, ponieważ jej przedmiot i treść nie leżą w jego kompetencjach - powiedziała poseł PiS.

1200_Joachim_Kuhs_PAP.png
"Powinniśmy być Polakom wdzięczni". Niemiecki europoseł chwali Polskę za decyzję ws. aborcji

Jak dodała, każdy ma prawo, w tym grupa posłów, podpisywać się pod różnymi wnioskami, w tym wnioskiem o zbadanie danej ustawy przez Trybunał Konstytucyjny. - Nie ma więc mowy o tym, że PiS wrzucił coś Trybunałowi. Jak rządziła Lewica, Trybunał też zajmował się tą sprawą. Bezpieczeństwo rodzin nie jest w żaden sposób zagrożone - powiedziała Iwona Arent.

"Nie było debaty w Sejmie"

Daria Gosek-Popiołek z Lewicy Razem, podkreśliła natomiast, że problem polega jednak na tym, że miejscem, w którym powinno się rozmawiać o prawach kobiet i aborcji, jest polski parlament.

- Taka debata na sali plenarnej polskiego Sejmu nie odbyła się. To jest problem, Polacy i Polki chcą bowiem o tym rozmawiać, widać to na ulicach miast, na których odbywają się protesty - zauważyła poseł.

Przypomniała, że NIK przebadał 37 szpitali, sprawdzając, jak wygląda opieka nad kobietami, które poroniły, urodziły martwe dziecko, lub których dziecko zmarło po porodzie.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.

Posłuchaj
20:36 _PR24_AAC 2021_02_10-08-06-26.mp3 I. Arent (PiS) i D. Gosek-Popiołek (Lewica-Razem) o debacie TK ws. aborcji ("Dwie strony")

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Iwona Arent (PiS), Daria Gosek-Popiołek (Lewica-Razem)

Data emisji: 10.02.2021

Godzina: 08.06 

Zobacz także

Zobacz także