X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Tutaj wychodzi małostkowość". Piotr Kaleta o działaniach Mariana Banasia

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 09:23
- W polityce popełnia się błędy. Niewątpliwie błędem PiS-u było to, że Marian Banaś został szefem Najwyższej Izby Kontroli - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta (PiS). Gościem audycji był również Andrzej Grzyb (PSL).

Najwyższa Izba Kontroli orzekła, że organizacja ubiegłorocznych wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym nie miała podstaw prawnych.

Czytaj także:
nika_forum1200.jpg
"Zachowaliśmy się właściwie". Premier odpowiada na zarzuty NIK

Prezes Marian Banaś poinformował, że NIK skieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka, wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego.

Czytaj także:

Posłuchaj
21:36 _PR24_AAC 2021_05_26-08-06-22.mp3 Piotr Kaleta i Andrzej Grzyb o raporcie NIK ("Dwie strony")

"Inna rzeczywistość"

- W polityce popełnia się błędy. Niewątpliwie błędem PiS-u było to, że Marian Banaś został szefem Najwyższej Izby Kontroli. Trzeba powiedzieć, że postąpiliśmy źle - stwierdził Piotr Kaleta.

Poseł ocenił, że "w polityce można być niskim, ale nie małym". - Tutaj wychodzi małostkowość pana prezesa, która polega na tym, że żyje on w jakby innej rzeczywistości, bo nikt nie chciał doprowadzić do tego, żeby wybory były przesuwane lub miały inną formułę - mówił polityk. Rozmówca podkreślił, że "trzeba było doprowadzić do tego, żeby była zachowana ciągłość konstytucyjna i maksymalnie zabezpieczyć bezpieczeństwo Polaków".

Gość PR24 przypomniał także, że w czasie organizacji wyborów korespondencyjnych Europa zmagała się z trudną sytuacją epidemiczną. Jego zdaniem "odpowiedzialny rząd, biorąc pod uwagę, co dzieje w innych krajach", powinien "zachowywać się z pewnym wyprzedzeniem". - Tak zachowywał się rząd Mateusza Morawieckiego - tłumaczył Kaleta. 

Czytaj także:
najwyzsza izba kontroli 1200 free.jpg
Wybory korespondencyjne. NIK: organizacja bez podstaw prawnych

"Niepotrzebna operacja"

To był bardzo zły pomysł. Ostrzegaliśmy Zjednoczoną Prawicę, aby odłożyć te wybory - przypomniał Andrzej Grzyb i zaznaczył, że istniała wtedy "możliwość wprowadzenia stanu nadzwyczajnego".

- Myślę, że ta cała operacja została przeprowadzona niepotrzebnie - ocenił rozmówca. Zdaniem polityka możliwe było wspólne znalezienie rozwiązania tej sytuacji. - Przecież nikt nie chciał torpedować wyborów prezydenckich. Wszyscy chcieli, żeby się odbyły - podkreślał. 

Rozmówca wskazał także, że raport NIK opiera się na badaniach dokumentów. - Jeżeli jest tak, że nie było podstaw prawnych w momencie, gdy została podjęta ta decyzja, to jest złamanie stanu prawnego - stwierdził. - Niezależnie od tego, jak oceniamy Mariana Banasia - dodał.  

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Piotr Kaleta (PiS), Andrzej Grzyb (PSL)

Data emisji: 26.05.2021

Godzina emisji: 8.06

jbt

Czytaj także

Cywiński o raporcie NIK ws. wyborów korespondencyjnych: Banaś przywdział szaty opozycji

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 11:06
- Trudno zaliczyć pana Banasia do reprezentanta opozycji, ale stało się tak, że takie szaty na siebie przywdział. Po jego kłopotach okazało się, że istotną sprawą stały się wybory storpedowane z powodów politycznych. Ma więc to wszystko charakter polityczny - powiedział Piotr Cywiński z tygodnika "Sieci". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Sławomir Jastrzębowski oraz Dawid Wildstein. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Proponując je, wzorowałem się na prawie niemieckim". Gontarski o wyborach korespondencyjnych

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 13:50
- Jedyną znaną w demokratycznym państwie alternatywą głosowania w czasie pandemii byłoby głosowanie internetowe - mówił w Polskim Radiu 24 adwokat, prof. Waldemar Gontarski.
rozwiń zwiń