Anna Kwiecień: próbujemy wprowadzić standardy, które uniemożliwią wrogie przejęcia mediów
- Jesteśmy państwem suwerennym i mamy obowiązek kształtować własne prawo. Życzę sobie tego, by poselski projekt zmian w ustawie o KRRiT znalazł poparcie w Sejmie - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Kwiecień z PiS. Gościem audycji był też Andrzej Grzyb z PSL-Koalicji Polskiej.
2021-08-10, 09:30
Sejm zajmie się projektem zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Wcześniej sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła z poprawkami projekt. Autorem tych zmian jest PiS. Nowelizacja w debacie publicznej określana jest jako skierowana przeciwko stacji TVN. Między innymi te informacje medialne prostowała Anna Kwiecień z PiS.
- Porządkujemy tylko scenę medialną, w wielu państwach media są pod szczególną ochroną, ponieważ mogą być narzędziem w tzw. wojnach hybrydowych. Próbujemy wprowadzić więc takie standardy, które przeszkodzą we wrogim przejęciu mediów, takie bowiem obowiązują w krajach europejskich - powiedziała.
"Wykorzystywanie luki w prawie"
Przyjęta przez komisję poprawka posła PiS Marka Suskiego zakłada, że wprowadzanych nowelizacją przepisów w sprawie koncesji dla spółek z udziałem kapitałowym osób zagranicznych, nie stosuje się do podmiotu z siedzibą w państwie członkowski Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim EOG.
Powiązany Artykuł
"Nie chodzi o uderzenie w telewizję TVN". Wiceszef MSZ o nowelizacji ustawy medialnej
- Dziwi mnie fakt, że część amerykańskich polityków próbuje wywierać na nas nacisk w sytuacji, gdy doskonale zdaje sobie sprawę, iż ich firma obchodzi prawo, wykorzystuje lukę w prawie. Wielu Polaków było, jak myślę, zszokowanych, gdy dowiedziało się, że firma, która zarządza TVN, mieści się w małym pomieszczeniu na lotnisku w Amsterdamie, nie zatrudniając tam nikogo - przypomniała Anna Kwiecień z PiS.
REKLAMA
Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła też poprawkę Jarosława Sachajki, która zakłada, że udziały lub akcje w spółce z bezpośrednim lub pośrednim udziałem osób zagranicznych, zbywane w związku z wykorzystaniem obowiązku dostosowania, nie mogą być przejmowane w celu zbycia lub nabywane przez Skarb Państwa, spółkę realizującą misję publiczną, państwową osobę prawną oraz spółkę z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa.
"To zły projekt"
Zdaniem kolejnego gościa PR24, Andrzeja Grzyba z PSL-Koalicji Polskiej, projekt zmian w KRRiT nie jest dobrym projektem, ponieważ pojawił się w momencie, gdy proces koncesji dla stacji TVN nie został zakończony. Ponadto, jak dodał, projekt jest odczytywany przez część Polaków jako element sporu pomiędzy władzą publiczną a właścicielem stacji.
- To nie jest tak, że tylko obecna administracja Joe Bidena staje po stronie swoich inwestorów, ale podobnie czyniła administracja byłego prezydenta Donalda Trumpa, co dobitnie wyrażała była ambasador USA w Polsce. W tej chwili nie ma dobrego wyjścia z tej sytuacji, a straty wizerunkowe są ogromne - powiedział polityk PSL-Koalicji Polskiej.
Posłuchaj
***
REKLAMA
Audycja: "Dwie strony"
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Anna Kwiecień (PiS), Andrzej Grzyb (PSL-Koalicja Polska)
Data emisji: 10.08.2021
REKLAMA
Godzina: 08:06
REKLAMA