"Kraje chronią swój rynek medialny". Poseł PiS o ustawie medialnej

- Kraje coraz bardziej chronią swój rynek medialny, bo ma to przełożenie na opinię społeczną, świadomość społeczną, wyrażanie poglądów - podkreślił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Lorek, poseł PiS. Gościem audycji "Dwie strony" był także poseł Lewicy Przemysław Koperski, który ocenił, że podpis prezydenta pod ustawą medialną będzie oznaczał "złamanie standardów demokratycznych".

2021-12-21, 09:06

"Kraje chronią swój rynek medialny". Poseł PiS o ustawie medialnej
Sejm przyjął nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Foto: twitter.com/KancelariaSejmu

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że uchwalona w piątek przez Sejm ustawa medialna nie jest wymierzona w żadną stację telewizyjną. Podkreślił, że przepisy te mają jedynie na celu ochronę polskiego rynku medialnego przed napływem kapitału z krajów niedemokratycznych. Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Sejm przyjął nowe prawo w sierpniu. We wrześniu ustawa została odrzucona przez Senat. W piątek po rekomendacji sejmowej komisji posłowie odrzucili decyzję senatorów. Ustawa trafi teraz do prezydenta, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Czytaj także:

Przemysław Koperski wyraził nadzieję, że Andrzej Duda "będzie przeciwko wprowadzeniu tych przepisów do polskiego porządku prawnego". Dodał, że prezydent już wcześniej sygnalizował takie rozwiązanie. Zdaniem posła Lewicy wejście w życie nowelizacji "oznaczałoby złamanie wszelkich standardów demokratycznych". - Jeżeli nie ma wolnej prasy czy wolnych mediów (...) to o takim państwie nie można mówić, że jest demokratyczne - powiedział polityk.

REKLAMA

Grzegorz Lorek przytoczył przepisy dotyczące struktury właścicielskiej w mediach obowiązujących m.in. w państwach unijnych. Podkreślił, że przyjęta przez Sejm nowelizacja doprecyzowuje przepisy, które weszły w życie w 2004 roku. - Kraje coraz bardziej chronią swój rynek medialny, bo ma to przełożenie na opinię społeczną, świadomość społeczną, wyrażanie poglądów, a nie na reprezentowanie obcego kapitału - tłumaczył poseł PiS.

Posłuchaj

Przemysław Koperski i Grzegorz Lorek o nowelizacji ustawy medialnej ("Dwie strony"/Polskie Radio 24) 19:27
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Przemysław Koperski (Lewica), Grzegorz Lorek (PiS) 

REKLAMA

Data emisji: 21.12.2021

Godzina emisji: 08.06

st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej