more_horiz

Polska wciąż bez decyzji ws. KPO. Mosiński: Bruksela łamie prawo i robi to bez żadnych konsekwencji

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 09:30
- Krajowe Plany Odbudowy poszczególnych państw członkowskich zostały obwarowane klauzulą praworządności pod kątem wydatkowania środków finansowych, a nie reformowania wymiaru sprawiedliwości - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński z PiS. Gościem audycji był też Dariusz Kurzawa z PSL.   

Wszystkie kraje członkowskie UE musiały przygotować Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła Komisji Europejskiej swój plan w ubiegłym roku, jednak dotąd nie został on zaakceptowany. Czy poprzez wstrzymywanie pieniędzy Bruksela chce wpływać na poszczególne kraje członkowskie?

Jan Mosiński z PiS zauważył, że nie ma "większych szkodników" niż partie opozycyjne, nie tylko w polskim parlamencie, ale i w europarlamencie. Trzeba rozróżnić też wsparcie finansowe dotyczące przyjmowania przez nas uchodźców z Ukrainy, ponieważ tutaj jak zapowiedziała KE, Polska nie ma na co liczyć i nie planuje się utworzenia specjalnych funduszy na ten cel.

"Prawo jest łamane"

- W sprawie KPO przypomnę, że w ramach podpisanego porozumienia na szczycie Rady Europejskiej ustalono, że te Plany poszczególnych państw członkowskich będą obwarowane klauzulą praworządności pod kątem wydatkowania środków finansowych, a nie reformowania wymiaru sprawiedliwości. To dziś jest łamane przez państwa zachodnie, co pokazuje że prawo unijne może być łamane bez konsekwencji - wyjaśnił Jan Mosiński z PiS.

Dariusz Kurzawa z PSL uważa, że na konflikt Warszawy z Brukselą ma wpływ "wewnętrzny szkodnik" jakim jego zdaniem jest Solidarna Polska i je szef, Zbigniew Ziobro. Polityk dodał, że gdyby ustawa autorstwa prezydenta dotycząca Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego została wprowadzona już na poprzednim posiedzeniu Sejmu, nie byłoby teraz problemu.

"PSL wspiera dobre ustawy"

- Podobnie w sprawie sporu o Turów, gdyby szybciej zaczęto dziać nie mielibyśmy 750 mln. zł. strat w wyniku uporu w ramach wewnętrznych sporów Zjednoczonej Prawicy. PSL absolutnie jednak nie dopinguje żadnych ruchów antyrządowych w ramach Brukseli, ale chce wspierać dobre ustawy, rząd może więc liczyć na nas w tej kwestii - powiedział Dariusz Kurzawa.

Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października ub.r. warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Czytaj także:

Latem ubiegłego roku likwidację Izby Dyscyplinarnej SN zapowiadał wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński, także premier Mateusz Morawiecki mówił, że ta Izba zostanie zlikwidowana.


Posłuchaj
18:54 _PR24_AAC 2022_05_05-08-11-12.mp3 Polska wciąż bez decyzji ws. KPO. Mosiński: Bruksela łamie prawo i robi to bez żadnych konsekwencji ("Dwie strony")

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Jan Mosiński z PiS i Dariusz Kurzawa z PSL

Data emisji: 05.05.2022

Godzina: 08:11  

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem