more_horiz

Sprawa marszałka Grodzkiego. Monika Pawłowska: liczę na przyzwoitość senatorów

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 09:24
- W tej chwili marszałek wykorzystuje swoją uprzywilejowaną pozycję. W Polsce nie powinno być świętych krów - mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Pawłowska (PiS), komentując wynik głosowania senackiej komisji regulaminowej ws. immunitetu marszałka Tomasza Grodzkiego. W audycji wypowiadał się również Krzysztof Paszyk (PSL).

Senacka komisja regulaminowa zarekomendowała we wtorek odrzucenie wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu. Za negatywną opinią wobec wniosku opowiedziało się siedmiu senatorów, pięciu było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

"Jako politycy powinniśmy wykazywać się przyzwoitością i być przykładem dla obywateli"

Monika Pawłowska podkreślała, że zarzuty wobec marszałka są poważne. - Nie mamy do czynienia z nagonką, ale świadkami pewnych wydarzeń (…). Jeżeli są tego typu zarzuty czy podejrzenia, to jako politycy powinniśmy wykazywać się przyzwoitością i być przykładem dla obywateli, nie uciekać przed odpowiedzialnością. Gdyby marszałek Grodzki nie miał nic na sumieniu, nie widzę jakichkolwiek przeciwwskazań do tego, by poddał się weryfikacji prokuratury. Jeżeli wszystko jest w porządku, to nie miałby się czego obawiać. Liczę na przyzwoitość senatorów, choć wczorajsze obrady komisji senackiej nie wskazują na to - zaznaczyła.

- Marszałka Grodzkiego i tak ocenią wyborcy, jest za dużo skrzywdzonych osób, sprawa nabrała i tempa, i rozgłosu, marszałek raczej nie będzie się cieszył zaufaniem społecznym. Zobaczymy, jak zadecydują senatorowie, liczymy na senatorów PSL i ich dobre intencje - dodała poseł.

"Marzy mi się w Polsce autentycznie niezależna i bezstronna prokuratura"

Krzysztof Paszyk zwrócił uwagę na rolę prokuratury w tej sprawie. - Zgadzam się, że nie powinno być świętych krów i tym bardziej politycy powinni dawać dobry przykład, dbać o transparentność, ale marzy mi się w Polsce autentycznie niezależna i bezstronna prokuratura, odporna na jakiekolwiek naciski polityczne, usytuowana z daleka od polityków. Tego dzisiaj niestety nie możemy powiedzieć. Do tych standardów prokuratury obecnie nam bardzo daleko - ocenił.

- Dzisiaj kluczem do rozwikłania sytuacji marszałka Grodzkiego jest poważna refleksja nad tym, czy model prokuratury ukształtowany przez Zjednoczoną Prawicę i autorsko przez Zbigniewa Ziobrę jest czymś, co nam wszystkim będzie służyło - dodał gość audycji.  

Posłuchaj
23:17 PR24_mp3 2022_05_18-08-06-47.mp3 Monika Pawłowska i Krzysztof Paszyk o immunitecie marszałka Tomasza Grodzkiego (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

Zobacz także:

Uchylenia immunitetu Grodzkiemu domaga się Prokuratura Regionalna w Szczecinie, która w grudniu ub. roku skierowała ponowny wniosek w tej sprawie. Na początku posiedzenia komisji prokurator regionalny w Szczecinie Artur Maludy podtrzymał wniosek, podkreślił, że chodzi o art. 228 k.k., czyli zarzut "sprzedajności osoby pełniącej funkcję publiczną".

Według prokuratury Grodzki, pełniąc funkcję dyrektora szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatora tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej, przyjął korzyści majątkowe od pacjentów lub ich bliskich. Grodzki, który jest profesorem nauk medycznych, chirurgiem, wielokrotnie zapewniał, że formułowane pod jego adresem zarzuty dotyczące korupcji nie mają podstaw.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Monika Pawłowska, Krzysztof Paszyk

Data emisji: 18.05.2022

Godzina emisji: 8.07

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem