Polska czeka na środki z KPO. Marta Kubiak: stanęliśmy na wysokości zadania
- Te środki są nam bardzo potrzebne, także w kontekście przyjęcia tak dużej liczby uchodźców. Stanęliśmy na wysokości zadania, podjęliśmy negocjacje, mam nadzieję, że wizyta Ursuli von der Leyen spowoduje, że te środki do nas w końcu trafią - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Kubiak (PiS), która dyskutowała z Agnieszką Ścigaj (Koło Poselskie Polskie Sprawy).
2022-06-01, 09:35
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że może dojść do jego spotkania z Ursulą von der Leyen. Szefowa Komisji Europejskiej ma w czwartek przyjechać do Polski, aby podpisać porozumienie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.
Ursula von der Leyen do tej pory osobiście ogłaszała zatwierdzenie planów odbudowy w stolicach poszczególnych krajów. Drogę do akceptacji polskiego KPO utorowało porozumienie Warszawy z Brukselą w połowie maja w sprawie warunków wypłat pieniędzy. Chodzi o poszczególne etapy reformy w wymiarze sprawiedliwości, czyli tak zwane kamienie milowe, wśród których jest między innymi likwidacja Izby Dyscyplinarnej.
"Kredyt zaufania"
Agnieszką Ścigaj głosowała za przyjęciem prezydenckiego projektu zmian w Sadzie Najwyższym, ale zaznaczyła, że nie naprawia on wymiaru sprawiedliwości. - Od siedmiu lat mamy z tym kłopot, zamiast cokolwiek się poprawiać dla przeciętnego obywatela, pogorszyło się, sprawy trwają dłużej, są droższe. Nie może być jednak tak, że przez konflikt polityczny w obozie władzy Polacy cierpią, i pieniądze, które mogłyby być przeznaczone na inwestycje, nie mogą do nas przypłynąć - stwierdziła.
- Gdyby to było tego warte, a ustawy ministra Ziobro poprawiałyby sytuację w wymiarze sprawiedliwości, byłabym za tym, żeby tę wersję utrzymać. W tym wypadku mamy awanturę międzynarodową, która nas bardzo dużo kosztuje, a wymiar sprawiedliwości jak mieliśmy zły, tak mamy jeszcze gorszy, dlatego zagłosowałam, dając kredyt zaufania prezydentowi, który rekomendował tę ustawę - dodała.
REKLAMA
"Zmiana warunków w trakcie gry"
Marta Kubiak zaznaczyła, że w ramach Zjednoczonej Prawicy udało się w sprawie zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym wypracować konsensus. - Nigdy nie mówiliśmy, ze reforma wymiaru sprawiedliwości spełnia nasze oczekiwania i to, co zakładaliśmy, udało się przeprowadzić. Ta reforma de facto nie została zakończona - podkreśliła.
- Mam nadzieję, że przyjazd Ursuli von der Leyen spowoduje, że środki z KPO w końcu trafią do Polski, te środki nam się należą, wniosek został złożony w terminie. To Komisja Europejska, nie dając nam żadnej odpowiedzi, nie sprawdziła wniosku w terminie, zmienia warunki w trakcie gry - podkreślała poseł PiS.
Posłuchaj
Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez polski rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.
W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Dwie strony
Prowadzący: Eliza Olczyk
REKLAMA
Goście: Marta Kubiak, Agnieszka Ścigaj
Data emisji: 01.06.2022
Godzina emisji: 8.06
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA