"Trwa walka o całkowity brak praworządności w sądownictwie". Kwiecień o działaniach opozycji
- Wielu polityków opozycji udaje, że zabiega o środki finansowe dla Polski, bo w rzeczywistości robi wiele, by Polska pieniędzy nie otrzymała i by sędziowie byli bezkarni - mówiła w Polskim Radiu Anna Kwiecień z PiS. Gościem audycji był też Zdzisław Wolski z Lewicy.
2022-06-14, 09:00
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że 13 czerwca Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza zmiany w funkcjonowaniu Sądu Najwyższego. Przyjęcie ustawy wprowadzającej zmiany w Sądzie Najwyższym było koniecznym krokiem w kierunku odblokowania dla Polski środków z Funduszu Odbudowy.
Zdaniem Zdzisława Wolskiego z Lewicy, podpis prezydenta to rzecz oczywista. Jak zaznaczył, chciałby, aby ten kamień milowy został już usunięty, ale wyraził jednocześnie w związku z tym wątpliwości. Polityk mówił, że trzech wiceprzewodniczących Komisji Europejskiej było przeciw zaakceptowaniu KPO dla Polski.
"Zmieniła się tylko nazwa ID"
- Uważali, że pieniądze za praworządność, czyli warunki konieczne do otrzymania pieniędzy, nie zostały spełnione i że ustawa nie likwiduje Izby Dyscyplinarnej, a jedynie jest kosmetyką. W opinii wielu obserwatorów zmieniła się tylko nazwa Izby Dyscyplinarnej, nie ma rozwiązań dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa - mówił Zdzisław Wolski.
W Senacie opozycja wprowadziła do ustawy blisko 30 poprawek. Przewidywały one między innymi, że do składu nowo tworzonej Izby Odpowiedzialności Zawodowej losowani będą sędziowie z co najmniej 7-letnim stażem na stanowisku sędziego SN.
REKLAMA
Politycy wykreślili z nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym przepisy stwierdzające, że okoliczności towarzyszące powołaniu sędziego nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do podważenia orzeczenia wydanego z udziałem tego sędziego lub kwestionowania jego niezawisłości i bezstronności.
"Sędziowie mieliby być bezkarni"
Zdaniem Anny Kwiecień z PiS, wielu polityków opozycji udaje, że zabiega o środki finansowe dla Polski, bo w rzeczywistości robi wiele, by Polska pieniędzy nie otrzymała. Polityk dodała, że walka tak naprawdę toczy się o to, by sędziowie w Polsce stali się bezkarni, i podała przykład.
- Pewien sędzia ma dziś zaległości w przygotowaniu stu uzasadnień do wyroków, które wydał. I czym się dziś zajmuje? Zajmuje się walką z polskim rządem. Chodzi więc o to, by nie tylko zlikwidować Izbę Dyscyplinarną, chodzi o to, by sędziowie de facto nie podlegali żadnej ocenie, co jest niezgodne z Konstytucją. Tu jest walka o całkowity brak praworządności w sądownictwie - powiedziała Anna Kwiecień z PiS.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Dwie strony"
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Anna Kwiecień (PiS) i Zdzisław Wolski (Lewica)
Data emisji: 14.06.2022
REKLAMA
Godzina: 08:06
REKLAMA