more_horiz

"Polski rząd wraca z tarczą, mamy zmiany strategiczne". Skwarek o szczycie NATO w Madrycie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 09:00
- My dbamy o bezpieczeństwo Polaków, zwiększamy wydatki na obronność, a szczyt NATO to także nasz sukces - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Skwarek z PiS. Gościem audycji był też Krzysztof Piątkowski z PO. 

Szczyt NATO w Madrycie zdefiniował Rosję jako największe zagrożenie Paktu. Tymczasem szef PO Donald Tusk powiedział, że "polskie działania na szczycie NATO w Madrycie są mało ambitne i mało podmiotowe". Między innymi do tych słów odniósł się Krzysztof Piątkowski. Jak wyjaśnił, przewodniczący PO powiedział, że nie można czuć się bezpieczniej niż pół roku temu.

- Pół roku temu nie toczyły się działania wojenne obok naszej granicy, ja pozytywnie oceniam szczyt NATO, kraje członkowskie pokazały tu solidarność, a decyzje są dobre dla Polski. Oczywiście, można było prosić o jeszcze większą obecność żołnierzy na terytorium Polski, mam nadzieję iż polski rząd będzie dalej negocjował warunki w tym względzie, na razie mamy zapowiedź obecności kilkuset żołnierzy - powiedział Krzysztof Piątkowski z PO.

"Wzmacniamy długość granicy wschodniej flanki NATO"

Sławomir Skwarek z PiS zauważył, że z Madrytu polski rząd wraca z tarczą. Podstawą działania, - jak dodał - jest to, by polska polityka zagraniczna oraz polska polityka obronna nie podlegały kłótniom politycznym. Tymczasem widać po słowach Donalda Tuska, że tego nie ma, a on sam to "smerf maruda". Wyraził zdziwienie słowami przewodniczącego PO.

- Mamy przecież zmianę koncepcji strategicznej w NATO, Rosja z partnera staje się wrogiem i nieprzyjacielem, który jest zagrożeniem dla pokoju na świecie. Rozpoczęcie procesu przyjęcia do NATO Szwecji i Finlandii powoduje z kolei, że kończy się pewien etap w historii, do historii przechodzi tzw. finlandyzacja. Wzmacniamy długość granicy wschodniej flanki NATO - wyjaśnił polityk PiS.

Czytaj także:

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w Madrycie, że w Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Od jesieni 2020 roku w Poznaniu działa wysunięte stanowisko dowodzenia tego związku, które koordynuje działania sił lądowych USA w Europie. Na początku marca, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, Amerykanie zapowiedzieli przeniesienie stałego dowództwa V Korpusu z USA do Europy i przerzucenie z Fort Knox do Niemiec i Polski kolejnych wojskowych.

Posłuchaj
20:20 _PR24_AAC 2022_07_01-08-07-39.mp3 "Polski rząd wraca z tarczą, mamy zmiany strategiczne". S. Skwarek (PiS) o szczycie NATO w Madrycie. Gościem "Dwóch stron" był też K. Piątkowski (PO)

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Sławomir Skwarek (PiS) i Krzysztof Piątkowski (PO)

Data emisji: 01.07.2022

Godzina: 08:07  


Zobacz także

Zobacz także