Polska inwestuje w energię atomową. Grzegorz Lorek (PiS): chodzi o rozwój państwa
- To jest inwestycja, która powinna być zrealizowana 50 lat temu. Bardzo się cieszę, że rząd podjął decyzję o jej realizacji, jest ona niezmiernie ważna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i bardzo ważna dla polityki klimatycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Lorek (Prawo i Sprawiedliwość), który rozmawiał z Urszulą Nowogórską (Polskie Stronnictwo Ludowe).
2022-10-31, 09:29
W środę rząd przyjmie uchwałę w sprawie budowy elektrowni atomowej w partnerstwie z amerykańskim Westinghouse. O wyborze amerykańskiego przedsiębiorstwa poinformował premier Mateusz Morawiecki. "Potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse Nuclear"- napisał na Twitterze szef rządu. Taką informację przekazał po - jak napisał - owocnych rozmowach z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris oraz sekretarz energii Jennifer Granholm.
"Bezpieczeństwo energetyczne Polski to priorytet niezależny od legitymacji partyjnej"
Urszula Nowogórska komentowała tę decyzję. - Mamy problem, jako gospodarka narodowa, z energetyką, to nie jest problem tylko nasz, ale generalnie europejski, na który złożyło się wiele czynników. Stworzenie jakiejkolwiek alternatywy w postaci uzyskiwania dodatkowych źródeł energii jest dobrym pomysłem. Władysław Kosiniak- Kamysz powiedział, że PSL będzie to popierało, uważamy, że bezpieczeństwo energetyczne Polski jest najważniejsze, to priorytet niezależny od legitymacji partyjnej. Do tego musimy dołożyć energię wiatrową i biogazownie. Jeśli to mądrze połączymy, to niezależność energetyczna może niedługo być osiągalna - oceniła.
"Gwarancja na dostarczenie taniego prądu"
Grzegorz Lorek zwrócił uwagę, że budowa elektrowni atomowej zapewnia nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale też przyczynia się do realizacji polityki klimatycznej UE. - Elektrownie, które powstaną w Polsce, będą argumentem dla tych, którzy oskarżają nas o lekceważenie tej polityki. Wybudowanie tych elektrowni to rozwój państwa, gwarancja na dostarczenie taniego prądu. To jest dobra wiadomość - stwierdził.
Poseł odniósł się też do wypowiedzi przedstawicieli opozycji krytykujących wybór USA jako dostawcy technologii stosowanej w budowie. - Jeżeli patrzymy na polityków, w tym niektórych z tzw. lewicy w Brukseli, to nie jest zaskoczeniem reprezentowanie pewnego lobby Komisji Europejskiej czy Parlamentu Europejskiego, które chciałoby, by Polska kupowała energię np. z Niemiec, a technologię atomową z Francji. To są sprawy niezmiernie ważne dla państwa polskiego i powinniśmy wspólnie na nie patrzeć, rozumieć, jak bardzo są one ważne - komentował.
REKLAMA
Posłuchaj
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zastrzegł w mediach społecznościowych, że wybór amerykańskiego partnera to nie jest "ostatnie słowo" władz w tej kwestii. Dodał, że w poniedziałek w Seulu przeprowadzi kolejne rozmowy o dużym projekcie dotyczącym energetyki jądrowej.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Dwie strony
Prowadzący: Mirosław Skowron
REKLAMA
Goście: Urszula Nowogórska, Grzegorz Lorek
Data emisji: 31.10.2022
Godzina emisji: 08.06
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA