"Stawianie Polski w opozycji do Niemiec było szalone". Gramatyka o polityce PiS

- Unia Europejska musi być silna jako całość, jako wspólnota europejska, umowa międzynarodowa i związek państw. UE stanowi odpowiedź na tragedie II wojny światowej. Ten projekt polega na tym, żeby budować siłę międzynarodową w oparciu o Europę, a Polska Francja czy Niemcy to filary UE - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Gramatyka (Polska 2050), który dyskutował z Arturem Łąckim (Platforma Obywatelska).

2024-02-12, 10:15

"Stawianie Polski w opozycji do Niemiec było szalone". Gramatyka o polityce PiS
Artur Łącki: odbudowanie Trójkąta Weimarskiego jest kluczowym celem premiera Tuska. Foto: shutterstock.com / Cineberg

Emmanuel Macron i Donald Tusk spotkają się na roboczym obiedzie w Pałacu Elizejskim. Rozmowa ma dotyczyć wsparcia dla Ukrainy, obrony i suwerenności Unii Europejskiej oraz rozwoju energetyki jądrowej. Na 12.35 zaplanowano oświadczenia polityków. W tym samym czasie na zamku La Celle Saint-Cloud pod Paryżem rozpocznie się spotkanie ministerialne w formacie weimarskim.

Po spotkaniu z prezydentem Macronem Donald Tusk poleci do Berlina, gdzie będzie rozmawiał z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem. Rozmowy będą dotyczyć relacji Polski z Niemcami, Europy, bezpieczeństwa i gospodarki.

"Przekonywanie za czasów PiS, że Niemcy są naszym wrogiem, było szaleństwem".

Michał Gramatyka komentował spor wokół odszkodowań dla Polski za straty poniesione w czasie II wojny światowej. - Można mówić o odszkodowaniach i zadośćuczynieniu, nikt nie kwestionuje ogromu strat, jakich doświadczyła Polska w czasie II wojny światowej z ręki hitlerowskich Niemiec, to jest poza sporem, ale przekonywanie - co było charakterystyczne dla poprzedniego rządu - że Niemcy są naszymi wrogami, stawanie Polski w opozycji do Niemiec, pokazywanie tego kraju jako tego, który chce podporządkować sobie Unię Europejską, było wręcz szalone ze strony rządów PiS - stwierdził gość audycji.

"PiS nie miał żadnej możliwości koalicyjnej z krajami europejskimi"

Artur Łącki zwracał uwagę na słowa Donalda Trumpa, które mogą doprowadzić do zmiany relacji NATO z krajami Europy, i znaczenie w tym kontekście współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

REKLAMA

- To bardzo poważna sytuacja, integracja europejska krajów, które mają to samo zagrożenie od strony barbarzyńskiej Rosji, jest bardzo ważne. Odbudowanie Trójkąta Weimarskiego jest kluczowym celem premiera Tuska. Patrząc, co się dzieje w USA, kto może zostać następnym prezydentem, musimy zacieśniać współpracę, żeby pokazać Stanom Zjednoczonym, że jednak potrafimy sami się bronić i w ważnych kwestiach mówić jednym głosem. Do tej pory tak niestety nie było, PiS nie miał żadnej możliwości koalicyjnej z krajami europejskimi, skłócił nas ze wszystkimi, nasza polityka była ułomna - podkreślał poseł. 

Posłuchaj

Michał Gramatyka i Artur Łącki o relacjach Polski z Unią Europejską (Polskie Radio 24 / Dwie strony) 22:24
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

W wywiadzie udzielonym niemieckiemu tygodnikowi "Der Spiegel" szef polskiego MSZ Radosław Sikorski mówi m.in. o kwestii odszkodowań dla Polski za straty wojenne, o zachowaniu czujności wobec Putina oraz o "dużej gotowości do współpracy" z Polską po stronie niemieckiej.

Minister Sikorski zapewnił, że "nie będzie więcej docinków pod adresem Niemców ze strony rządu, skończy się demonizowanie demokratycznych Niemiec". - Nie chcemy żadnych sztucznych wrogości z naszymi sąsiadami. PiS potrzebował ich do swojej propagandy - zaznaczył.

REKLAMA

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

Goście: Michał Gramatyka i Artur Łącki 

REKLAMA

Data emisji: 12.02.2024

Godzina emisji: 08.35

PR24/ka/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej