more_horiz

Poseł PiS: w trudnych czasach pandemii rząd wspiera polską gospodarkę najlepiej jak może

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 10:00
- Tarcza antykryzysowa zawsze będzie niewystarczająca, jakkolwiek rząd by nie pomagał, to zawsze to będzie mało, bo to nie jest normalny czas - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Iwona Arent, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji była również Gabriela Lenartowicz z Platformy Obywatelskiej.
Klientka w opustoszałej galerii handlowej
Klientka w opustoszałej galerii handlowejFoto: Anatol Chomicz/Forum

Dziś podczas konferencji prasowej rząd przedstawi decyzję o planowanych zmianach w poluzowaniu obostrzeń.  

- Jeśli państwo podejmuje jakieś decyzje, których konsekwencje ponoszą obywatele przedsiębiorcy, to musi rekompensować koszty swoich negatywnych decyzji. Nie można inaczej działać. Przede wszystkim muszą to być decyzje racjonalne co do zamykania i luzowania, oparte na rzeczywistych, eksperckich  analizach. Muszą być to decyzje konsekwentne, z zapewnieniem rekompensaty dla tych, którzy niestety ponoszą koszty decyzji rządu - zauważyła poseł Lenartowicz. 

Waldemar Kraska 1200.jpg
Wiceminister zdrowia: osiągnęliśmy stabilizację, ale jeszcze wiele do zrobienia

Jak podkreśliła polityk PO, rząd nie podjął odpowiednich kroków w walce z pandemią. - Rząd, parlament nie zdecydował się na podjęcie ustawowych regulacji, a przede wszystkim takiej, która wprowadza stan klęski żywiołowej, która by w sposób automatyczny zapewniała rekompensatę strat tych, którzy ponoszą największe koszty lockdownu. Z tego, co wiemy, w Senacie przygotowywana jest odrębna ustawa rekompensująca straty przedsiębiorcom. To jest konieczne z powodów czystej uczciwości państwa wobec obywatela. Wszystkie kraje, zwłaszcza w naszym kręgu przygotowały rzeczywiste rekompensaty chroniące gospodarkę - dodała.      

 - Przedsiębiorcy bardzo cierpią na tym, że niestety lockdown obowiązuje. Od dłuższego czasu są w fatalnej sytuacji, jeżeli chodzi o sprawy ekonomiczne, prowadzenie firm. Pomoc rządowa jest ogromna z tarcz, które przygotował. Zgodzę się, że eksperci powinni decydować, czy ten lockdown powinien zostać przedłużony, ponieważ eksperci, którzy dbają o nasze zdrowie, którzy znają się na tym, wiedzą, w jaki sposób możemy zabezpieczać się przed zarażeniem. Trzeba patrzeć na to, co dzieje się w innych krajach. W krajach europejskich przedłużony jest lockdown. We Francji, w Holandii, w Belgii są wprowadzone godziny policyjne. Tam są dużo ostrzejsze i zdecydowane obostrzenia niż w Polsce - oceniła Iwona Arent.    

Poseł PiS zaznaczyła, że w trudnych czasach pandemii rząd wspiera polską gospodarkę najlepiej jak może. - Tarcza antykryzysowa zawsze będzie niewystarczająca, jakkolwiek rząd by nie pomagał to zawsze to będzie mało, bo to nie jest normalny czas. Przypomnę, że ponad 9 miliardów złotych wyniosła pomoc od 2009 roku. Zostało uratowanych ponad 5 milionów miejsc pracy. Do firm trafiło 176 miliardów złotych w ciągu tych lat. To są ogromne pieniądze, to jest rzeczywista pomoc. Trzeba pamiętać o tym, że dzisiaj z tej tarczy antykryzysowej PFR 2.0 około 4 tys. restauracji i placówek gastronomicznych otrzymało 682 miliony złotych - podsumowała.        


Posłuchaj
22:01 _PR24_AAC 2021_01_28-08-06-12.mp3 Posłowie o możliwości wprowadzenia kolejnego lockdownu ("Dwie strony")

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadził: Stanisław Janecki

Goście:  Iwona Arent (PiS), Gabriela Lenartowicz (PO)

Data emisji: 28.01.2021

Godz. emisji: 08.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także