more_horiz

"Wzorowana na tym, co dzieje się w państwach Europy Zachodniej". Lisiecki o noweli ustawy medialnej

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 09:20
- Nie ma co się oszukiwać, że gdyby obecna opozycja była przy władzy, to przekaz zarówno w TVN-ie jak i TVP i mediach publicznych byłby ten sam, taki, który odpowiada dzisiejszej opozycji - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Lisiecki (PiS). Gościem "Dwóch stron" był również Mieczysław Kasprzak (PSL). 
Paweł Lisiecki
Paweł LisieckiFoto: PR24/ Adam Koniecki

Na początku lipca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w którym wskazano, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

- Media publiczne nie są obiektywne. Nie przekazują swoim odbiorcom - Polakom, tego, co dzieje się w Polsce. Przed dwoma dniami byłem w telewizji publicznej i trzy czwarte wiadomości było poświęcone tylko Tuskowi (ja nie bronię Tuska), a tyle ważnych wydarzeń dzieje się dla Polaków i ani słowa o tym, to potrzebne są też inne media - ocenił poseł Kasprzak.

Według polityka PSL do tej pory było dobrze, jeśli chodzi o media. Jednak od dłuższego czasu władza jest niezadowolona z tego, że Polacy mają inną wiedzę. - Bo gdyby Polacy tylko słuchali mediów publicznych, poza PR24, to nie mieliby żadnej wiedzy - dodał.

joanna lichocka 1200.jpg
Ustawa o radiofonii i telewizji. Lichocka: postrzeganie tej ustawy tylko w kontekście TVN to nieporozumienie

- Dlaczego bać się, by w Polsce były media o innych poglądach? - pytał poseł PSL. 

Rzekomy "zamach" 

- Oczywiście jest tak, że wielu polityków ma gdzieś w tyle głowy, że chce w mediach wypadać dobrze, chce, by media mówiły tak, jak mówią dani politycy. To nie dotyczy tylko aktualnie rządzących, ale też opozycji. Stąd ta cała awantura, stąd podnoszenie głosów m.in. przez posłów opozycji, że to jest zamach na wolne media - zauważył poseł PiS. 

Jak zaznaczył Paweł Lisiecki, co do szans tej ustawy, to trzeba poczekać do 11 sierpnia, na ostateczne rozstrzygnięcia.

Posłuchaj
21:45 PR24_mp3 2021_07_22-08-06-56.mp3 Politycy o nowelizacji ustawy medialnej ("Dwie strony") 

- Ustawa jest wzorowana na tym, co dzieje się w państwach Europy Zachodniej. Tam jest ograniczenie kapitału zagranicznego, który posiada media w danym kraju. Nie widzę, żeby Polska miała tutaj w jakiś sposób nie mieć takiego samego przełożenia, jak w państwach zachodnich - podsumował gość audycji.               

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Dwie strony"

Prowadzący: Stanisław Janecki  

Goście: Paweł Lisiecki (PiS), Mieczysław Kasprzak (PSL)

Data emisji: 22.07.2021

Godzina: 08.06


kmp

Zobacz także

Zobacz także