more_horiz

"To tylko element odwracający uwagę". Marta Kubiak o działaniach Władimira Putina

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 09:08
- Odnoszę wrażenie, że zapędy pana Putina powrotu do wielkiego mocarstwa rosyjskiego ciągle trwają - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Kubiak (PiS). Gościem audycji był także Marek Sowa (PO - KO).

Rosja chciałaby prawnych gwarancji nierozszerzania NATO, m.in. o Ukrainę, oraz wycofania się infrastruktury Sojuszu do granic z 1997 r. W przypadku niezrealizowania tych żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania. Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ponad 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go państwaEksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.

Na antenie Polskiego Radia 24 Marta Kubiak wskazała, że "my jako Polska robimy wszystko, aby Ukraina nie pozostała sama sobie". - Natomiast ciągle odnoszę wrażenie, że zapędy pana Putina powrotu do takiego wielkiego mocarstwa rosyjskiego trwają - podkreśliła.

Jak zaznaczyła poseł PiS, "niestety jest coraz więcej groźnych sytuacji, nie tylko u nas na granicy". - Pamiętamy, że z tego, co można zaobserwować, to jest tylko jeden z elementów, który ma odwrócić uwagę od rzeczywistych celów - oceniła.

"Element umacniania polityki"

Marek Sowa z PO zaznaczył natomiast, że "sytuacja jest trudna i najbliższe dni pewnie odpowiedzą nam na wiele pytań". - To jest element umacniania swojej polityki wschodniej części Europy i co do tego nikt nie może mieć wątpliwości - powiedział. 

Podkreślił, że "w stosunku do Ukraińców musimy okazać pomoc". - Mówiąc "musimy", mam na myśli oczywiście nie tylko nasz kraj, ale Wspólnotę Europejską i przede wszystkim kraje członkowskie NATO - wskazał i dodał, że "to leży również w bezpośrednim interesie Polski i naszego bezpieczeństwa".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:33 PR24_mp3 2022_01_21-08-08-16.mp3 Marta Kubiak: jako Polska robimy wszystko, aby Ukraina nie pozostała sama sobie (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: Marta Kubiak (PiS), Marek Sowa (PO - KO)

Data emisji: 21.01.2022

Godzina: 08:07 


jb

Zobacz także

Zobacz także