more_horiz

Koronawirus w Polsce a szczepienia. Górska: ustawa Hoca będzie procedowana

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 09:22
- Rząd od samego początku doskonale radził sobie z pandemią. Wszystkie jego działania były dostosowywane do aktualnej sytuacji. Wczorajsze spotkanie w KPRM miało na celu wypracowanie propozycji dalszej walki - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Górska (PiS). W audycji wziął udział również Czesław Mroczek (PO).

We wtorek w kancelarii premiera odbyło się spotkanie przedstawicieli rządu - premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego - z przedstawicielami partii politycznych ws. dalszej walki z pandemią COVID-19.

Agnieszka Górska komentowała przebieg spotkania i jego ustalenia. - Spotkanie miało na celu także wysłuchanie opozycji, być może wystąpiła z dobrą propozycją - stwierdziła i dodała, że ustawa Hoca będzie dalej procedowana, ale będzie uzupełniona w związku z aktualną sytuacją pandemiczną.

Jak zauważyła, rząd intensywnie działa w walce z pandemią. - Były akcje promowania szczepień przeciw COVID-19, propozycji skierowanych do chętnych było bardzo dużo. Na wczorajszym spotkaniu nie było propozycji ze strony opozycji, tylko negowanie wszystkich działań rządu. Musimy namawiać do szczepień, jednak nie siłą - zauważyła.

Czesław Mroczek ocenił z kolei, że spotkanie w KPRM potwierdziło, że rząd nie ma dobrych pomysłów na walkę z pandemią. - Blisko 105 tys. osób umarło z powodu COVID-19, a kolejne kilkadziesiąt tys. dlatego, że nie otrzymało na czas pomocy lekarskiej, ponieważ służba zdrowia jest przeciążona. To jest dramat. W stosunku do liczby mieszkańców w Polsce umiera najwięcej osób, załamała się akcja szczepień, a to szczepienia były jedynym skutecznym narzędziem przeciwstawienia się pandemii. Rząd ponosi olbrzymią odpowiedzialność za śmierć tak wielu Polaków, stał się zakładnikiem własnego środowiska - stwierdził.

- Od początku mówiliśmy, żeby wdrażać zalecenia Rady Medycznej, która działała przy premierze. Dotyczyły one przede wszystkim przeprowadzenia skutecznej akcji szczepień i wdrożenia postępowań chroniących przed zakażeniami. Rada Medyczna powołana przez rząd uznała, że nie może z nim współpracować, to sytuacja zupełnie dramatyczna - podkreślał poseł.

Prawo i Sprawiedliwość przedstawi nowy projekt, który ma uzupełnić rozwiązania zawarte w tak zwanej ustawie posła Hoca. Umożliwia ona pracodawcom wymaganie od zatrudnionych negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Testowaniu, które w myśl projektu miałoby być bezpłatne, nie podlegaliby zaszczepieni lub ozdrowieńcy. Projekt będzie dalej procedowany w Sejmie.

Posłuchaj
20:21 PR24_mp3 2022_01_26-08-07-40.mp3 Agnieszka Górska i Czesław Mroczek o walce z pandemią (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

Czytaj także:

W Polsce dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło ponad 9,4 mln osób – wynika z danych rządowych. W pełni zaszczepionych jest ponad 21,6 mln osób.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Agnieszka Górska i Czesław Mroczek

Data emisji: 26.01.2022

Godzina emisji: 08.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także