more_horiz

Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Dariusz Stefaniuk: UE powinna odblokować środki dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 10:05
- Są tu pewne problemy, może za miesiąc czy kilka tygodni zacznie opadać fala entuzjazmu, zaczną się pytania czy roszczenia Polaków, obawy co dalej (...) na to musimy już dziś reagować, na to potrzebne są pieniądze. Nie musimy prosić o nie UE, te pieniądze nam się po prostu należą - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Stefaniuk (PiS), który o pomocy dla uchodźców z Ukrainy dyskutował z Krzysztofem Piątkowskim (PO).

Polska zaapelowała o lepszą koordynację działań w Komisji Europejskiej i wsparcie finansowe dla krajów, do których uciekają przed wojną uchodźcy z Ukrainy. Mówił o tym w Brukseli ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś.

Krzysztof Piątkowski zwrócił uwagę na poziom debaty publicznej w Polsce, do czego odwoływał się podczas kongresu przewodniczący Platformy Obywatelskiej. - Słyszę od polityków PiS, że potrzebna jest jedność, że powinniśmy mówić wspólnym głosem, wszyscy dawać przykład. Nie ma częściej i bardziej krytykowanej osoby w polskich mediach, telewizji publicznej, jak Donald Tusk, proszę się nie dziwić, że czasami nazywa rzeczy po imieniu - stwierdził.

- Apeluje do wszystkich partii politycznych, zarówno reprezentujących władze, jak i opozycji, by zachowali dla siebie pewne myśli, by nie dzielili Polaków na lepszych i gorszych, by starali się nie atakować się nawzajem (…). Dzisiaj powinniśmy dać przykład i mówić o tym, co jest ważne w polityce międzynarodowej i krajowej, zastanawiać się. Posłuchajmy apelu Donalda Tuska, i np. od tego momentu dajmy przykład, że można mówić o sprawach ważnych, nie kłócąc się i nie obrażając, ale to wymaga pewnej dyscypliny intelektualnej od wszystkich - dodał poseł.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Dariusz Stefaniuk zgodził się, że potrzebna jest współpraca wykraczająca poza podziały polityczne. -  Mamy różne spojrzenia i poglądy, ale dzisiaj powinniśmy wszyscy się zastanawiać, podsuwać dobre pomysły, jak walczyć z tym kryzysem, jak pomagać Ukrainie, wykorzystywać dobre wzorce (…). Powinniśmy szukać pozytywów. Nasze społeczeństwo pokazało, że potrafi pomagać, że nie jesteśmy ksenofobami. Jako politycy też powinniśmy stanąć na wysokość zadania. Chwalenie samorządów czy mieszkańców to jedno, ale pewnych rzeczy oczekuje się też od nas jako polityków - dodał.

Odniósł się także do kwestii pomocy  dla samorządów, na których terenie znaleźli schronienie uchodźcy. - Aby mniejsze samorządy mogły aktywnie wspierać uchodźców, muszą być finansowane, pieniądze na to powinny pójść z budżetu państwa, być może nawet większe niż w dużych miastach, by dać pewien handicap - zauważył poseł, który zwrócił także uwagę na kwestię pomocy Polsce ze strony Unii Europejskiej. - UE powinna odblokować środki z KPO, to pieniądze na walkę z pandemią COVID-19, zaś obecna sytuacja jest nowa, to powinny być nowe środki, nowy fundusz skierowany do miast, które przyjmują uchodźców - mówił gość audycji. 

Posłuchaj
22:57 PR24_mp3 2022_03_21-08-07-05.mp3 Dariusz Stefaniuk i Krzysztof Piątkowski o pomocy uchodźcom (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

Zobacz także:

Donald Tusk wezwał podczas sobotniego kongresu programowego PO do jedności. "Jeśli będziemy zjednoczeni - z Ukrainą, między sobą, jako Zachód - zwyciężymy" - przekonywał. W swoim wystąpieniu krytykował rząd w kontekście działań wobec zaatakowanej Ukrainy, wezwał też, by wynegocjować z NATO wzmocnienie wschodniej flanki, a z UE - działania na rzecz relokacji części uchodźców. 

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Dariusz Stefaniuk, Krzysztof Piątkowski

Data emisji: 21.03.2022

Godzina emisji: 8.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także