more_horiz

Pomoc kredytobiorcom. Marta Kubiak: mam nadzieję, że banki odpowiedzą pozytywnie na nasz apel

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 10:15
- W sytuacji, gdy banki mają duże zyski, poniesienie kosztów inflacyjnych z ich strony nie będzie dużym kosztem, to dobry kierunek, wsparcie kredytobiorców jest korzystne - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Kubiak (Prawo i Sprawiedliwość). W debacie wziął udział również Krzysztof Piątkowski (Platforma Obywatelska).

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w poniedziałek plan pomocy dla osób, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne.

Jak wyjaśnił szef rządu, pomoc ta ma składać się z czterech punktów. Pierwszy to trzy miesiące "wakacji kredytowych", drugim ma być pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami, trzeci to wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u, a czwarty to wzmocnienie odporności całego sektora bankowego. Od 2023 r. banki zamiast WIBOR-u mają też stosować transparentny, korzystniejszy dla kredytobiorców wskaźnik oprocentowania kredytów.

Krzysztof Piątkowski ocenił, że za niekorzystną sytuację kredytobiorców odpowiedzialny jest w znacznym stopniu obecny prezes NBP, Adam Glapiński. - Dokładnie dwa lata opowiadał, że Polsce grozi deflacja, w efekcie bardzo wielu młodych ludzi nabrało się na kredyty i zdecydowało na zakup swojego pierwszego mieszkania, ich raty rosną znacząco i znajdują się w bardzo dramatycznej sytuacji. Tym obywatelom przede wszystkim należało pomóc i rząd jakiś gest w tym kierunku wykonał - powiedział.

- Byłoby dużo lepiej, gdyby zamiast wakacji kredytowych, co jest tylko odłożeniem w czasie problemu, rząd posłuchał propozycji PO, ogłoszonej przez przewodniczącego, w myśl której kredytobiorcy mieliby być zwolnieni od odsetek przez dwa lata, w okresie kiedy grozi nam rekordowa inflacja, to byłoby najlepsze rozwiązanie - dodał poseł.

Marta Kubiak zwracała uwagę, że w czasach rządów Platformy Obywatelskiej oprocentowanie kredytów i wysokie raty również były problemem dla kredytobiorców. - W czasie, kiedy rządziła Platforma Obywatelska, wskaźnik WIBOR był na wyższym poziomie niż obecnie i nie przypominam sobie, żeby podjęto wówczas działania idące naprzeciw potrzebom kredytobiorców, nie zrobiono nic w tej kwestii. Łatwo jest opozycji krytykować, ale zapomina się o tym, co było, kiedy rządziła - zaznaczyła.

Posłuchaj
23:52 PR24_mp3 2022_04_27-08-06-58.mp3 Marta Kubiak i Krzysztof Piątkowski o rządowej pomocy kredytobiorcom

Projekt ustawy dotyczący wsparcia kredytobiorców będzie gotowy w ciągu kilku tygodni, by mógł zadziałać w wakacje - poinformował we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że prace nad nim trwają we współpracy z Ministerstwem Finansów.

Czytaj także:

W dalszej części audycji posłowie odnieśli się m.in. do decyzji Gazpromu o wstrzymaniu dostaw gazu ziemnego do Polski oraz o polskiej liście sankcyjnej obejmującej rosyjskie podmioty i oligarchów prowadzących interesy na terenie RP.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Marta Kubiak, Krzysztof Piątkowski

Data emisji: 27.04.2022

Godzina emisji: 08.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także