more_horiz

Władysław Teofil Bartoszewski: wojna na Ukrainie wyglądałaby inaczej, gdyby pomoc dotarła wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 08:48
- Ta wojna na pewno mogłaby lepiej przebiegać, gdyby ta pomoc doszła do Ukrainy wcześniej. W tej chwili zapowiada się na długotrwały, wyniszczający konflikt pozycyjny przypominający trochę I wojnę światową - mówił w Polskim Radiu 24 Władysław Teofil Bartoszewski (PSL). Gościem audycji była także Lidia Burzyńska (PiS).
Władysław Teofil Bartoszewski
Władysław Teofil BartoszewskiFoto: PR24/AK

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował wszystkim walczącym z rosyjskim terrorem. W wieczornym wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych ukraiński prezydent poinformował, że w czwartek tylko w pierwszej połowie dnia w Kijowie doszło do czterech alarmów powietrznych. Rosyjska armia uderzyła rakietami w obwodzie kijowskim i w Mikołajowie. Działania wojsk rosyjskich w Donbasie określił mianem serii strategicznie bezsensownych i brutalnych napaści. Wołodymyr Zełenski dziękował Ukraińcom stawiającym opór.

"Solidarność potrzebna Niemcom"

Na antenie Polskiego Radia 24 goście Dwóch Stron zostali zapytani o to, co będzie dalej w kontekście trwającej od ponad pięciu miesięcy wojny na Ukrainie. Jak wskazała Lidia Burzyńska, "jest to bardzo dobre pytanie w dzisiejszej sytuacji". - Rzeczywistość, którą mamy na co dzień, każe nam się zastanawiać czy ta solidarność artykułowana ze strony UE jest solidarnością tylko wtedy kiedy jest potrzebna dla Niemiec, czy będzie ona obowiązywać również w kontekście wojny na Ukrainie - powiedziała.

Oceniła, że "gdyby polityka Niemiec, Francji i UE była prowadzona właściwie względem Putina i jego zakusów, to być może to słowo »solidarność« mogłoby być odmieniane w innym kontekście".

"Ukrainie należy pomagać szybko"

Władysław Teofil Bartoszewski z PSL podkreślił natomiast, że "zawsze stałem na stanowisku, że należy Ukrainie pomagać i to pomagać bardzo szybko". - Z tego punktu widzenia państwo polskie, społeczeństwo polskie i nawet rząd polski się sprawdził i opozycja też - ocenił.

- Ta wojna na pewno mogłaby lepiej przebiegać, gdyby ta pomoc doszła do Ukrainy wcześniej - zaznaczył. - W tej chwili zapowiada się na długotrwały, wyniszczający konflikt pozycyjny przypominający trochę I wojnę światową - powiedział i dodał, że "to nie jest dobra wiadomość, ponieważ to straszliwie oddziałuje na państwo ukraińskie".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:48 dwie strony.mp3 Władysław Teofil Bartoszewski: wojna na Ukrainie wyglądałaby inaczej, gdyby pomoc dotarła wcześniej (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: Lidia Burzyńska (PiS) i Władysław Teofil Bartoszewski (PSL)

Data emisji: 29.07.2022

Godzina emisji: 08.07

jb

Zobacz także

Zobacz także