more_horiz

"Niemcy muszą stanąć twarzą na wprost tych zbrodni". Mosiński o reparacjach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 09:07
- Niemcy muszą stanąć twarzą na wprost tych zbrodni, tych zniszczeń. Innej drogi nie ma. Mam świadomość tego, że jest to długi proces, ale od tego nie odstąpimy. Myślę, że pierwszym ważnym krokiem w tej sprawie będzie to, co usłyszymy 1 września, jeżeli chodzi o raport komisji - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński (PiS). Gościem audycji była również Joanna Senyszyn (PPS). 

Dziś, 1 sierpnia, obchodzimy 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z tym wrócił również temat niemieckich reparacji. 1 września ma być gotowy raport w tej sprawie. M.in. właśnie o tym w audycji "Dwie strony" mówili goście Mirosława Skowrona. 

"Trzeba zachować ostrożność"

- Jest to bardzo trudny temat dla wszystkich Polaków, ponieważ niewątpliwie straty wojenne, jakie poniosła Polska, zarówno te w ludziach, jak i te materialne, są tak ogromne, że żadne kwoty nie są w stanie tego zrekompensować - powiedziała Joanna Senyszyn.

Dodała, że "równocześnie jednak musimy pamiętać, iż z punktu widzenia formalnego Polska uznała PRL (...) i uznała, że sprawy reparacji zostały już załatwione. - Dlatego tutaj trzeba zachować ostrożność i robić to w sposób delikatny, ponieważ jesteśmy członkami UE i stosunki z krajami tej wspólnoty całkowicie się zmieniły. Nie czujemy się już jak państwo, które jest pomiędzy dwoma wrogimi potęgami, Rosją i Niemcami, jak to było w czasach zaborów - powiedziała gość PR24.

Podkreśliła także, że jeżeli uda się uzyskać reparacje, to będzie to bardzo dobre dla Polski, "ponieważ mamy świadomość, że w UE jesteśmy tymi nowymi członkami, którzy są o wiele biedniejsi od starych krajów Unii, które po wojnie korzystały z planu Marshalla". 

"Niemcy muszą stanąć twarzą na wprost tych zbrodni"

Z kolei Jan Mosiński zaznaczył, że przygotowanie raportu i "mrówcza praca ze strony posła Mularczyka oraz jego zespołu" pozwoli na przedstawienie opinii światowej stanu szkód, jakie Niemcy wyrządziły narodowi polskiemu w okresie II wojny światowej

- Niemcy muszą stanąć twarzą na wprost tych zbrodni, tych zniszczeń. Innej drogi nie ma - powiedział.

Dodał, że ma świadomość tego, iż jest to długi proces. - Ale od tego nie odstąpimy - podkreślił. - Myślę, że pierwszym ważnym krokiem w tej sprawie będzie to, co usłyszymy 1 września, jeżeli chodzi o raport komisji - mówił przedstawiciel PiS.

- Żeby rozmawiać o reparacjach, trzeba mieć przed sobą partnera, który reprezentuje państwo demokratyczne, a w przypadku Rosji i Putina takiego państwa demokratycznego nie ma. Dlatego myślę, że rozmowy o reparacjach z ich strony jest to odległy czas i nastąpi dopiero wtedy, gdy Rosja stanie się w pełni państwem demokratycznym - zaznaczył gość PR24. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
20:16 PR24_AAC 2022_08_01-08-07-36.mp3 Jan Mosiński: Niemcy muszą stanąć twarzą na wprost tych zbrodni, tych zniszczeń (Dwie strony/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Mirosław Skowron 

Goście: Joanna Senyszyn (PPS), Jan Mosiński (PiS)

Data emisji: 01.08.2022

Godzina emisji: 08.07

nj

Zobacz także

Zobacz także