more_horiz

Anna Kwiecień: przekop Mierzei Wiślanej jest elementem dbałości o suwerenność

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 08:50
- Polska, mając takiego agresywnego sąsiada jak Rosja czy też tak nieprzewidywalnego jak Białoruś, cały czas musi dbać o swoją suwerenność i dążyć do niej wszelkimi sposobami. Przekop Mierzei Wiślanej jest właśnie elementem tej dbałości - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Anna Kwiecień. Gościem audycji był także poseł Nowej Lewicy Przemysław Koperski.
Anna Kwiecień: przekop Mierzei Wiślanej jest elementem dbałości o suwerenność
Anna Kwiecień: przekop Mierzei Wiślanej jest elementem dbałości o suwerennośćFoto: Polskie Radio

17 września na Mierzei Wiślanej otwarto kanał żeglugowy, który łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Od niedzieli kanał jest ogólnodostępny dla jednostek pływających - po raz pierwszy w historii mogą one wpłynąć na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej. Śluzę kanału symbolicznie uruchomił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Jak powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Anna Kwiecień, "wystarczy spojrzeć na to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą lub na Morzu Czarnym, żeby zobaczyć, jaką wartość ma suwerenność".

- Polska, mając takiego agresywnego sąsiada jak Rosja czy też tak nieprzewidywalnego jak Białoruś, cały czas musi dbać o swoją suwerenność i dążyć do niej wszelkimi sposobami. Między innymi przekop Mierzei Wiślanej jest właśnie takim elementem dbałości o suwerenność - podkreśliła.

Przekop Mierzei Wiślanej

Z kolei poseł Nowej Lewicy Przemysław Koperski zauważył, że "mieszkańcy tego regionu czekali na tę inwestycję od wielu lat, ponieważ pierwsze plany związane z przekopem Mierzei Wiślanej były przedstawiane już po II wojnie światowej".

Więc na pewno ta inwestycja ze strategicznego punktu widzenia może przynieść wiele korzyści dla regionu. Ale problem jak zwykle tkwi w szczegółach, ponieważ zabrakło determinacji ze strony rządu, żeby przekazać środki finansowe na pogłębienie ostatnich 900 m, żeby ten kanał był drożny aż do portu w Elblągu. Gdyby się udało te środki znaleźć, to wtedy ta inwestycja byłaby kompletna - skomentował gość audycji.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:27 PR24_mp3 2022_09_20-08-06-35.mp3 Posłowie Anna Kwiecień oraz Przemysław Koperski o przekopie Mierzei Wiślanej ("Dwie strony"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Anna Kwiecień (PiS), Przemysław Koperski (Nowa Lewica)

Data emisji: 20.09.2022 r.

Godzina emisji: 08.06

ng

Zobacz także

Zobacz także