more_horiz

Baltic Pipe. Borowiak: strategiczna inwestycja pod względem bezpieczeństwa energetycznego Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 09:18
- Za chwilę otworzymy gazociąg Baltic Pipe - to kolejne przedsięwzięcie, które jest strategiczne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne państwa - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Joanna Borowiak. Gościem audycji był także poseł PO Krzysztof Piątkowski.
Joanna Borowiak: za chwilę otworzymy gazociąg Baltic Pipe
Joanna Borowiak: za chwilę otworzymy gazociąg Baltic Pipe Foto: Gaz-System/Twitter

Goście "Debaty poranka" - Joanna Borowiak (PiS) oraz Krzysztof Piątkowski (PO) - rozmawiali na temat wzrostu cen energii, wsparcia dla użytkowników różnych źródeł energii, a także o działaniach antyinflacyjnych rządu. Jak przypomniano, we wtorek weszła w życie ustawa o dodatkach energetycznych dla ogrzewających gazem LPG, pelletem, drewnem czy olejem opałowym. Rządzący zajęli się też pomocą dla firm.

Poseł PiS powiedziała, że "rząd w sposób bieżący pochyla się nad problemami, które się pojawiają". Odniosła się tym samym do wprowadzonych tarczy: antycovidowej, antyputinowskiej, antyinflacyjnej oraz nadchodzącej - solidarnościowej. - Pokazujemy, że wtedy, kiedy jest problem i trzeba go rozwiązać, to nie chowamy głowy w piasek, nie załamujemy rąk, nie szukamy przycisku, który by go rozwiązał i nie mówimy, że nie możemy go znaleźć, tylko po prostu działamy - zaznaczyła gość audycji.

Jak dodała, rządzący "wspierają Polaków, którzy ogrzewają swoje domy różnymi materiałami grzewczymi". - Uniezależniliśmy naszą gospodarkę od rosyjskich źródeł energii. Czyniliśmy to od dawna. Za chwilę otworzymy gazociąg Baltic Pipe - to kolejne przedsięwzięcie, które jest strategiczne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne państwa. Ale również wspieramy, szczególnie odbiorców wrażliwych, jeśli chodzi o energię elektryczną - podkreśliła Joanna Borowiak.

Kryzys energetyczny

Z kolei Krzysztof Piątkowski ocenił, że "kiedy rząd, w tym premier Mateusz Morawiecki, posiadł wiedzę na temat tego, że wybuchnie wojna, to nie wykorzystał tego czasu w taki sposób, aby przygotować Polskę na kryzys energetyczny, a należało to wtedy zrobić". - Straciliśmy wiele cennych miesięcy, które teraz ten sam rząd nadrabia i robi to w różnym tempie - skomentował.

- Z niektórymi projektami się państwo spóźniacie - nie reagujecie na słuszne uwagi i propozycje opozycji. Przecież dwukrotnie podchodziliśmy do tej tarczy, w ramach której Polacy mogą uzyskać pomoc i dopłaty do energii elektrycznej, a można to było zrobić od razu. Nic by to państwa więcej nie kosztowało, bo większość propozycji opozycji ostatecznie znalazła się w tym drugim projekcie - powiedział, dodając, że rządzący "zauważyli, że ludzie opalają swoje domy różnymi źródłami energii, ale do tej pory nie rozwiali kwestii energii elektrycznej, która od bardzo dawna drożeje".

Gość audycji wskazał ponadto, że "mógłby pochwalić kilka rozwiązań z obecnych propozycji, jeśli te pojawią się rzeczywiście w druku i trafią w odpowiednim kształcie do polskiego parlamentu". Dodał również, że "mobilizowanie społeczeństwa do tego, by oszczędzać, jest bardzo dobrym rozwiązaniem".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:37 PR24_mp3 2022_09_21-08-06-09.mp3 Joanna Borowiak i Krzysztof Piątkowski o wzroście cen energii i działaniach pomocowych rządu ("Dwie strony"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Joanna Borowiak (PiS), Krzysztof Piątkowski (PO)

Data emisji: 21.09.2022 r.

Godzina emisji: 08.06

ng

Zobacz także

Zobacz także