more_horiz

Próba zamachu stanu w Niemczech. Poseł PiS: to skutek braku rozliczeń po wojnie

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 09:53
- Gdyby w Polsce doszło do takiej sytuacji jak w Niemczech, to ja nie byłbym wcale spokojny o to, że Komisja Europejska popierałaby aresztowania zamachowców gdyby były to osoby związane np. z opozycją, bo byłby krzyk, że aresztowania to działania polityczne - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Małecki z PiS. Gościem audycji był też Marek Balt z Nowej Lewicy. 
Próba zamachu stanu w Niemczech. Małecki (PiS): to jest skutek braku rozliczeń się Niemiec po wojnie
Próba zamachu stanu w Niemczech. Małecki (PiS): to jest skutek braku rozliczeń się Niemiec po wojnieFoto: Shutterstock/B.Dpunkt

Po zakrojonym na szeroką skalę nalocie policji na "Obywateli Rzeszy", którzy planowali zamach stanu, wszyscy podejrzani zatrzymani w Niemczech przebywają obecnie w areszcie. Prokuratura nie poinformowała, kiedy dwaj mężczyźni zatrzymani w Austrii i we Włoszech zostaną postawieni przed śledczymi. W środę (7.12) zatrzymano 25 osób. O przynależność do organizacji terrorystycznej, która chciała obalić system polityczny w Niemczech oskarżono 22 osoby.

"Niemcy nie rozliczyli się"

W ocenie Marka Balta z Nowej Lewicy, taka sytuacja w Polsce została kiedyś udaremniona. Przypomniał, że był kiedyś ktoś, kto planował wysadzić polski parlament. - Nie chciał przejąć władzy, ale próba wysadzenia parlamentu była realna. W Polsce jednak, mam nadzieję że władza będzie zawsze przekazywana w sposób demokratyczny poprzez wolne wybory. Komisja Europejska i Parlament Europejski zawsze popierają demokratyczne wybory - powiedział.

W ocenie Jerzego Małeckiego z PiS, informacja o tym, że w Niemczech może dojść do tego, iż w kilkunastu landach zostaje aresztowanych ponad dwadzieścia osób, była szokiem. - Operacja kontrwywiadu niemieckiego dotyczy więc pojedynczych osób, które prawdopodobnie są potomkami tych, którzy rozpoczęli II wojnę światową, a Niemcy wcale się z tego nie rozliczyli, większość po wojnie była politykami i sędziami - podkreślił polityk.

Wśród 52 mężczyzn i kobiet, o których mówi się, że planowali w Niemczech zamach stanu, są byli oficerowie sił specjalnych Bundeswehry. Już latem prokurator generalny Peter Frank ostrzegał przed radykalizacją grup prawicowych i oceniał, że środowisko tzw. Obywateli Rzeszy i ideologów spiskowych staje się coraz bardziej brutalne. - Byłoby zaniedbaniem lekceważenie zagrożenia, jakie stwarza to środowisko - mówił.

Posłuchaj
18:39 PR24_mp3 2022_12_09-08-08-53.mp3 Próba zamachu stanu w Niemczech. Małecki (PiS): to jest skutek braku rozliczeń się Niemiec po wojnie ("Dwie strony")

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Jerzy Małecki (PiS) i Marek Balt (Nowa Lewica)

Data emisji: 09.12.2022

Godzina: 08:08 


Zobacz także

Zobacz także