Piotrowski: Ludowe Wojsko Polskie było w pełni wzorowane na Armii Czerwonej

- U podstaw Ludowej Polski leży kłamstwo katyńskie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Piotrowski z Akademii Sztuki Wojennej. 

2020-01-10, 19:55

Piotrowski: Ludowe Wojsko Polskie było w pełni wzorowane na Armii Czerwonej
Armia Czerwona w PRL. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Posłuchaj

Dr Paweł Piotrowski o zakłamywaniu historii ("Stan Rzeczy")
+
Dodaj do playlisty

Gość PR24 mówił, że nad tematyką historyczną służb i ludowego wojska polskiego pracowali historycy resortowi – mówił gość PR24. Podkreślił, że dopiero profesor Janusz Kurtyka, prezes IPN  podjął decyzję o zdjęciu tajnej klauzuli z dokumentów przekazanych przez WSI. – Problem więc z badaniami historycznymi polegała na tym, że utrudniony był dostęp do materiałów historycznych – zaznaczył.

Oficerowie NKWD w ludowym wojsku

Powiązany Artykuł

pap_19921002_00F Borne Sulinowo_663x364.jpg
26 lat temu wojska radzieckie opuściły Polskę

Podkreślił, że Ludowe Wojsko Polskie było formacją, które odwzorowywało Armię Czerwoną zarówno pod względem kadrowym jak i organizacyjnym. - Kadry były tworzone tak, że najpierw powstała pierwsza dywizja a w niej wydział informacji, potem powstał pierwszy korpus i pierwsza armia, wszędzie zarządy informacje z oficerami NKWD na czele – podkreślił.

Dodał, że masa żołnierska nie miała z tym dużo wspólnego, bo to po prostu byli ludzie np. z łagrów którym kazano wstąpić do ludowego wojska polskiego, część nie udało się natomiast trafić do armii Andersa. – Wszyscy oni byli sterowani, a informacja wojskowa czuwała nad ich poglądami – mówił gość PR24.

Szkoły dla kadr

Powiązany Artykuł

ciechowski pap 1200 .jpg
Sam na linie. Nieznane dokumenty dotyczące służby wojskowej Grzegorza Ciechowskiego

Istotnym elementem, jak dodał, była szkoła w Kujbyszewie dla kadr tzw. cywilnej bezpieki czyli dla UB i Riazań gdzie utworzono szkołę dla Ludowego Wojska. – Ten kto tam trafiał musiał przejść weryfikację, musiał  być pozytywnie nastawionym do polityki Sowietów. Dopiero w II połowie 1944 roku nasycano organy informacji Wojskowej, Polakami – zaznaczył dr Paweł Piotrowski.

REKLAMA


******

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: dr Paweł Piotrowski (Akademia Sztuki Wojennej)
Data emisji: 10.01.2020
Godzina emisji: 19.10

Polskie Radio 24/jj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej