more_horiz

Cezary Gmyz: fałszowanie historii przez Rosję ma długą tradycję

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 20:08
- Polityka historyczna Rosji, fałszowania historii i manipulowania nią, ma bardzo długie tradycje - powiedział w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz. Korespondent TVP w Berlinie mówił w audycji "Stan Rzeczy" m.in. o odtajnionych, rosyjskich dokumentach dotyczących oskarżenia Polskiego Podziemia o wymordowanie Żydów i Ukraińców w 1945 roku.
Audio
  • Cezary Gmyz: Polityka historyczna Rosji, fałszowania historii i manipulowania nią, ma bardzo długie tradycje. ("Stan Rzeczy")
Plac Trzech Krzyży w Warszawie, 1945 rok
Plac Trzech Krzyży w Warszawie, 1945 rokFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało o publikacji odtajnionych dokumentów dotyczących m.in. wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy 17 stycznia 1945 r. Resort podkreślił, że publikacja dokumentów to "kontynuacja działalności mającej na celu ochronę prawdy historycznej". Polska przeciwstawia się zakłamywaniu historii II wojny światowej przez Kreml.

Cezary Gmyz mówił w Polskim Radiu 24 o tym, że ujawnione przez Federację Rosyjska dokumenty, nie wywołały jak na razie żadnego zainteresowania niemieckich mediów oraz niemieckich historyków.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Rosja nasila ataki. Ciąg dalszy kłamstw i manipulacji o historii Polski

- Niemcy są zajęci swoim sprawami. Same dokumenty nie były omawiane przez niemieckich historyków, którzy uchodzą za jednych z lepszych na świecie. Oni muszą mieć czas na analizę, a robienie tego w oderwaniu od kontekstu historycznego(...), musi potrwać - powiedział Cezary Gmyz. - Inna rzecz, to kwestia prawdziwości tych dokumentów. Rosjanie potrafili i to nie od czasów sowieckich, ale znacznie wcześniej, fałszować dokumenty. Polityka historyczna Rosji, fałszowania historii i manipulowania nią, ma bardzo długie tradycje - dodał.

W audycji rozmawiano o genezie oskarżeń, które Moskwa kieruje pod adresem Polski. W audycji padło pytanie, jakie interesy które mogą odbyć się kosztem Polski, oprócz Nord Stream II, ma Berlin i Moskwa? 

Czytaj także:

pap_armia-1200.jpg
"To nie było wyzwolenie Warszawy". Piotr Dmitrowicz o 17 stycznia 1945 r.

- To cały szereg interesów, bowiem niemieccy biznesmeni liczą, że Rosja jako potężny kraj, może być kołem zamachowym niemieckiej gospodarki. Rosja dla Niemiec jest 14. partnerem handlowym, a Polska jest na 6. miejscu. Cały czas pokutuje przekonanie, że w Rosji da się zarobić i że interesy z Rosja są bardzo opłacalne. Nie ma to jednak pokrycia w rzeczywistości - podsumował Cezary Gmyz.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: Cezary Gmyz (TVP)
Data emisji: 17.01.2020
Godzina emisji: 19.10

Zobacz także

Zobacz także