Nowe władze USA pogrzebią Nord Stream 2? Dr Rak: Biden wraca do polityki mocarstwowej
- W odróżnieniu od Trumpa, który prowadził politykę w gruncie rzeczy izolacjonistyczną, Biden powraca do prowadzenia polityki imperialnej, czyli polityki zwiększonego zaangażowania Stanów Zjednoczonych na świecie i zwiększonych zobowiązań - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Rak. W jego opinii konsekwencją nowej polityki USA może być całkowite zakończenie projektu budowy Nord Streamu 2.
2021-02-18, 20:35
Jednym z głównych elementów polskiej polityki zagranicznej jest sprzeciw wobec budowy Nord Streamu II, który powstaje pod dnem Morza Bałtyckiego między Niemcami a Rosją z pominięciem m.in. Polski i Ukrainy. W tym sprzeciwie wspierały nas Stany Zjednoczone pod wodzą Donalda Trumpa. Czy po zmianie administracji w USA nadal możemy liczyć na próby blokowania budowy drugiej nitki Gazociągu Północnego? W audycji "Stan rzeczy" próbował to wyjaśnić dr Krzysztof Rak.
Powiązany Artykuł
Relacje niemiecko-rosyjskie. Michałowski: przypomina mi to pakt Ribbentrop-Mołotow
Gość PR24 podkreślił, jak bardzo negatywna dla całego naszego regionu jest perspektywa budowy gazociągu Nord Stream II. Równocześnie stwierdził, że można mieć nadzieję na to, że Polski nie dotknie tak wiele negatywnych konsekwencji, ponieważ nasz kraj zabezpiecza się i dywersyfikuje dostawy gazu.
- Polityka w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Prof. Kleiber: trzeba współpracować także politycznie
- Ekspert OSW: Kreml szantażuje Europę, nie wierzy w sankcje UE i może wznowić działania zbrojne przeciw Ukrainie
Niemcy dogadały się z USA ws. NS2?
Dr Krzysztof Rak został zapytany o to, jaki wpływ na tę budowę mogą mieć obecnie Stany Zjednoczone - Stany Zjednoczone po zmianie w Białym Domu. - W odróżnieniu od Trumpa, który - wbrew temu, co się sądzi w Polsce - prowadził politykę w gruncie rzeczy izolacjonistyczną, Trump skupił się na samej Ameryce, skupił się na polityce wewnętrznej, a sprawy zagraniczne jakby zostawił z boku, były one dla niego mniej istotne, a na pewno chciał się z dużej części zobowiązań międzynarodowych imperium amerykańskiego wycofać; otóż Biden wydaje się być przeciwieństwem Trumpa i powraca - a przynajmniej to możemy powiedzieć z jego zapowiedzi - do prowadzenia polityki imperialnej, czyli polityki zwiększonego zaangażowania Stanów Zjednoczonych na świecie i zwiększonych zobowiązań - mówił gość audycji.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Janusz Kowalski: Polska musi postawić Niemcy przed TSUE ws. Nord Stream
Ekspert przypomniał doniesienia niemieckich mediów, z których wynikać ma, że między Niemcami a Stanami Zjednoczonymi Donalda Trumpa doszło do porozumienia w sprawie Nord Streamu II. USA miały zdjąć sankcje, a Niemcy - w zamian - miały zrekompensować to Ameryce zakupem znacznych ilości gazu skroplonego.
Zdaniem dr. Krzysztofa Raka, jeśli ten "deal" został zawarty (bo co do tego nie ma pewności w medialnych przekazach), to po zmianie administracji w USA na tę pod wodzą Joe Bidena, owo porozumienie może być dla Niemców zbyt kosztowe i w rzeczywistości - zamiast pomóc w dokończeniu budowy NS2 - całkowicie ją pogrzebać.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: dr Krzysztof Rak (ekspert ds. międzynarodowych)
Data emisji: 18.02.2021
Godzina emisji: 19.06
REKLAMA
PR24/jmo
REKLAMA