X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rodziców". Rzymkowski o kierunkach polityki oświatowej państwa

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 20:15
- To nie jest kwestia prania mózgów i wrzucania rozwiązań ideologicznych, tylko pokazania mapy drogowej na życie - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MEN Tomasz Rzymkowski. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowano kierunki polityki oświatowej państwa ogłoszone przez ministra Przemysława Czarnka.
Tomasz Rzymkowski
Tomasz Rzymkowski Foto: PR24/AK

Podstawowe kierunki na rok szkolny 2021/2022, czyli działania priorytetowe, opisano w sześciu punktach. Mowa jest m.in. o "wspomaganiu przez szkołę wychowawczej roli rodziny, m.in. przez właściwą organizację zajęć edukacyjnych wychowania do życia w rodzinie", "kształtowaniu właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie", działaniu na rzecz "szerszego udostępnienia kanonu edukacji klasycznej" oraz edukacji ekologicznej. 


czarnek pap 1200 .jpg
Szef MEiN: za dwa lata wybór między religią a etyką w podstawówce

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 chodzi przede wszystkim o poważne traktowanie przedmiotu jakim jest wychowanie do życia w rodzinie.  - Do ministerstwa wpływały sygnały na ten temat, że taka jest potrzeba rodziców. By szkoła wspierała również proces wychowawczy, który leży po stronie rodziców. To głównie od nich zależy w jakim systemie wartości dzieci będą ukształtowane. Skoro rodzice chcą, aby szkoła ich w tym wspierała, to wychodzimy im naprzeciw - powiedział Tomasz Rzymkowski. 

Wśród priorytetów wiceminister Rzymkowski wymienił również wychowanie w świadomości ekologicznej, właściwe wykorzystanie narzędzi cyfrowych w procesie kształcenia i niwelowania skutków pandemii COVID-19 w wykształceniu polskiej młodzieży. - Chodzi też o uwrażliwienie na fundamentalne pojęcia jak prawda, dobro i piękno. Kwestie natury aksjologicznej są bardzo ważne. To nie jest kwestia prania mózgów i wrzucania rozwiązań ideologicznych, tylko pokazania mapy drogowej na życie. Dlatego podjęliśmy też pracę nad obowiązkowym nauczania etyki w sytuacji, gdy uczeń nie będzie chciał uczestniczyć w lekcjach religii - podkreślił wiceszef resortu edukacji.

Kwestia LGBT

Niektóre rozwiązania krytykuje opozycja. Twierdzi, że minister edukacji Przemysław Czarnek jest homofobem i nie dostrzega mniejszości seksualnych. Jednak zdaniem Rzymkowskiego zarzut ten fałszywy.  - Minister Czarnek ma doskonałą wiedzę czym jest ideologia LGBT, gender i marksizm kulturowy. Doskonale się na tym zna i nie akceptuje, by do szkół wchodzili deprawatorzy młodzieży, z puntu widzenia moralności ogólnoludzkiej Zna się też na ideologiach XX wieku. Sprzeciwia się, by komunizm, trockizm i innej maści lewicowe ideologie miały odzwierciedlenie w programie nauczania i wychowania polskiej młodzieży. Zarzut jest fałszywie postawiony. Minister doskonale wie jakim złem są rozwiązania ideologiczne, jednoznacznie się im przeciwstawia - podsumował wiceszef resortu edukacji. 

Co roku - w czasie wakacji - minister edukacji i nauki ogłasza podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej na nowy rok szkolny. Do wydania takiego dokumentu szef MEiN jest zobowiązana przepisami ustawy Prawo oświatowe. Wcześniej takie zobowiązanie wynikało z przepisów ustawy o systemie oświaty.

***

Audycja: Stan Rzeczy

Prowadzący: Piotr Nisztor

Gość: Tomasz Rzymkowski

Data emisji: 14.07.2021

Godzina emisji: 19.06

PR24

Czytaj także

Nauka stacjonarna we wrześniu? Szef MEiN: przygotowujemy każdy możliwy scenariusz

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 07:56
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że najbardziej prawdopodobny jest powrót uczniów i studentów do nauczania stacjonarnego. W Programie 1 Polskiego Radia szef resortu nie wykluczył jednak innego systemu nauki w przypadku kolejnej fali zakażeń koronawirusem.
rozwiń zwiń