Dr Krzysztof Rak o perspektywach federalizacji UE: brak realizmu elit europejskich
- Te koncepcje są żywe od XIX w., szczególnie od okresu po II wojnie światowej. Dziś jest to trochę temat zastępczy, który ma przykryć kwestię ogromnego kryzysu drążącego państwa europejskie, ale też problemy związane z integracją europejską - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Rak z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
2021-11-04, 19:45
Dr Krzysztof Rak komentował opinie nt. dążenia niektórych państw UE do ściślejszej integracji. - Mówimy o powstaniu rodzaju państwa federalnego, w którym poszczególne kraje europejskie spełniałyby funkcję amerykańskich stanów, czyli centrum odpowiadałoby za politykę zagraniczną czy politykę bezpieczeństwa, a te stany cieszyłyby się pewną niezależnością - wyjaśniał ekspert.
Powiązany Artykuł
Anna Zalewska: działania Komisji Europejskiej są pozatraktatowe
- Mówimy o federalizacji, ale nie o kryzysie strefy euro, którego efektem jest bardzo silny podział na kraje bogate - wierzycieli, i biedne - dłużników, coraz bardziej się pogłębiający. Przy tych ogromnych, realnych podziałach ekonomicznych mówienie o federalizacji czy dalszym jednoczeniu zakrawa na żart lub brak realizmu, ale europejskie elity realizmem dzisiaj nie grzeszą - stwierdził.
Posłuchaj
Gość audycji odniósł się także do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. - To rodzaj wojny hybrydowej, wypowiedzianej Polsce i krajom Unii Europejskiej przez prezydenta Łukaszenkę. Ta granica jest wspólna dla tzw. ZBiR, związku Białorusi i Rosji. Za to, co się dzieje na granicy, nie odpowiada tylko Białoruś, ale również Federacja Rosyjska (…). Klucz do sytuacji mają prezydenci Łukaszenka i Putin, to od nich będzie zależało, kiedy ta wojna hybrydowa się skończy - ocenił dr Krzysztof Rak.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Stan rzeczy
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: dr Krzysztof Rak
Data emisji: 4.11.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 19.06
PR24/ka
REKLAMA