more_horiz

Kryzys migracyjny. Gac: do jego rozwiązania jeszcze daleko

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 20:15
- Myślę, że do deeskalacji czy rozwiązania konfliktu na granicy polsko-białoruskiej jest jeszcze daleko. Aczkolwiek wszyscy sobie życzą - zarówno w Warszawie, jak i na Zachodzie, żeby rzeczywiście ten problem został rozwikłany - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Gac (szef portalu DoRzeczy.pl).  
Gac: do rozwiązania kryzysu migracyjnego jeszcze daleko
Gac: do rozwiązania kryzysu migracyjnego jeszcze dalekoFoto: PR24

Duża grupa agresywnych cudzoziemców próbowała wedrzeć się siłą na terytorium Polski z Białorusi w okolicach Dubicz Cerkiewnych na Podlasiu – poinformowała Straż Graniczna. Akcję nadzorowały i inspirowały służby białoruskie, które oślepiały polskich strażników laserem i światłem stroboskopowym.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych podał też zdjęcia opublikowane wcześniej przez resort obrony narodowej dokumentujące niedzielną próbę wkroczenia do Polski 150-osobowej grupy. 

Kryzys migracyjny. "Tylko oni to wiedzą"

W ocenie szefa portalu DoRzeczy.pl, w ostatnich dniach można był dostrzec mniej zintensyfikowane działania białoruskich służb na granicy z Polską. 

- W porównaniu do tego, co obserwowaliśmy jeszcze nie tak dawno, to rzeczywiście nastąpiła pewna deeskalacja. Właściwie wydaje się, że niestety, tylko Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka wiedzą, co się wydarzy. Tak naprawdę oni znają prawdziwe cele tego wszystkiego, co działo się w ostatnim czasie - zaznaczył publicysta. 

Posłuchaj
21:46 PR24 2021_11_22-19-06-31.mp3 Karol Gac o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej ("Stan rzeczy") 

- Niewątpliwie jest tak, że intensywność działań na granicy polsko-białoruskiej jest mniejsza w porównaniu do tego, co działo się w ubiegłym tygodniu czy jeszcze wcześniej. (...) Służby cały czas są atakowane, choć w mniej intensywny sposób niż jeszcze do niedawna. Jednak to nie zmienia faktu, że ten kryzys cały czas pozostaje nierozwiązany - podkreślił Gac.   

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Stan Rzeczy"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Karol Gac (szef portalu DoRzeczy.pl)

Data emisji: 22.11.2021

Godzina emisji: 19.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem