more_horiz

"Scenariusz militarny leży na kremlowskim stole". Eberhardt o polityce Rosji wobec Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 20:09
- Obecnie mamy do czynienia z daleko posuniętą asertywnością dyplomatyczną Rosji, którą wspomaga zwiększanie obecności wojskowej wzdłuż ukraińskiej granicy. W pewnym momencie gra eskalacyjna może jednak wymknąć się spod kontroli. Jest ryzyko, że rezygnacja z eskalacji może okazać się zbyt kosztowana politycznie - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich dr Adam Eberhardt.    
Adam Eberhardt, szef Ośrodka Studiów Wschodnich
Adam Eberhardt, szef Ośrodka Studiów WschodnichFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Wiedniu, gdzie odbyło się posiedzenie Stałej Rady OBWE, szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau zwracał uwagę, że przeciągający się konflikt na Ukrainie jest jednym z najbardziej niebezpiecznych. Stwierdził, że ryzyko wojny na obszarze OBWE jest obecnie większe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat. Zapowiedział też zaangażowanie polskiego przewodnictwa w OBWE w rozwiązywanie wyzwań dotyczących bezpieczeństwa w Europie Wschodniej. Podkreślił otwartość na dialog i gotowość do przedstawienia w tym celu inicjatyw.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 wiele wskazuje na to, że władze rosyjskie chcą zwiększyć presję na Ukrainę. - Na razie toczą się negocjacje, Rosja liczy, że uda się zastraszyć Zachód i osiągnąć ustępstwa. Najpewniej jednak scenariusz militarny leży na kremlowskim stole. Rosja dostosowuje swoją taktykę, czasami bardziej ostentacyjnie grozi Ukrainie. Obecnie mamy do czynienia z daleko posuniętą asertywnością dyplomatyczną, którą wspomaga zwiększanie obecności wojskowej wzdłuż ukraińskiej granicy. W pewnym momencie gra eskalacyjna może wymknąć się spod kontroli. Jest ryzyko, że rezygnacja z eskalacji może okazać się zbyt kosztowana politycznie - powiedział Adam Eberhardt.

Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich stwierdził, że władze na Kremlu mają świadomość słabnącej roli Rosji w polityce światowej. - Rosja odgrywa coraz mniejszą rolę demograficznie, gospodarczo i politycznie. Starają się wykorzystać dobry dla siebie okres względnej słabości Zachodu. Rosjanie są przekonani, że władze USA ukierunkowane są wyłącznie na Chiny i region Pacyfiku, że dzięki temu można wymusić ustępstwa na wschodniej flance NATO. Dochodzi do tego frustracja związana z rozwojem sytuacji na Ukrainie, że wojna w Donbasie nie przyniosła żadnych efektów. Ukraina jest kluczowa z punktu widzenia Rosji. Definiuje słabość lub potęgę Federacji Rosyjskiej w wymiarze regionalnym i globalnym. Zbigniew Brzeziński napisał kiedyś, że bez kontroli nad Ukrainą Rosja jest mocarstwem regionalnym o ponadregionalnych aspiracjach. Natomiast z kontrolowaną Ukrainą staje się mocarstwem globalnym - podsumował  Eberhardt. 

Posłuchaj
22:22 PR24 2022_01_13-19-06-15.mp3 Adam Eberhardt gościem Rafała Dudkiewicza (Stan rzeczy) 

1 stycznia rozpoczęła się prezydencja Polski w OBWE, która potrwa do końca 2022 roku. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadził: Rafał Dudkiewicz
Gość: Adam Eberhardt
Data emisji: 13.01.2022
Godzina emisji: 19.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem