more_horiz

Andrzej Anusz: nie będzie przedterminowych wyborów

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 20:48
- Przedterminowych wyborów nie będzie - uważa Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. W Polskim Radiu 24 politolog stwierdził równocześnie, że między PiS i Solidarną Polską ma miejsce próba sił związana z tym, że "Zbigniew Ziobro ma świadomość, że w przyszłych wyborach istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zostanie zaproszony do koalicji z Prawem i Sprawiedliwością".
Dr Andrzej Anusz
Dr Andrzej AnuszFoto: PR24/AK

Przed kilkoma dniami w mediach zaczęły pojawiać się pogłoski o szykowanych przez Prawo i Sprawiedliwość przedterminowych wyborach w związku z brakiem porozumienia z koalicjantem - Solidarną Polską - przede wszystkim w sprawie reformy Sądu Najwyższego. W Polskim Radiu 24 o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce mówił dr Andrzej Anusz.

"Nie będzie wcześniejszych wyborów"

Gość PR24 stwierdził, że do przyspieszonych wyborów nie powinno dojść, choć - jak podkreślił - "w polityce nie ma takich kategorycznych stwierdzeń, że czegoś na pewno nie będzie albo coś na pewno będzie". Wyjaśnił, że polityka, to proces dynamiczny, składający się ze zbyt wielu elementów.

- Przyjmując taki scenariusz bazowy na dzień dzisiejszy, uważam, że przedterminowych wyborów nie będzie. Zwłaszcza po wydarzeniach wczorajszego dnia ten scenariusz jest jeszcze bardziej prawdopodobny. To znaczy scenariuszem podstawowym w tej chwili jest pan, że wybory odbędą się w konstytucyjnym terminie, znaczy w przyszłym roku jesienią - mówił dr Andrzej Anusz.

"Próba sił między PiS a SP"

Gość audycji odniósł się także do zmiany barw partyjnych przez poseł Annę-Marię Siarkowską, która wcześniej będąc posłanką PiS, obecnie należy do SP (pozostając w klubie PiS). Zdaniem Anusza to próba sił między Prawem i Sprawiedliwością a Solidarną Polską.

- Moim zdaniem ta próba sił sprowadza się do tego w dużym stopniu, że Zbigniew Ziobro ma chyba coraz większą świadomość, że w przyszłych wyborach istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zostanie zaproszony do koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. W związku z tym od kilku miesięcy Solidarna Polska buduje swoją - można powiedzieć - podmiotowość, autonomię polityczną, polegającą na tym, że chce coraz bardziej się odróżniać od PiS-u, dlatego że zakłada, że prawdopodobnie w tych wyborach będzie musiała wystąpić samodzielnie albo - ewentualnie - w jakiejś koalicji, ale koalicjantem nie będzie PiS - wyjaśnił Andrzej Anusz.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:56 PR24_mp3 2022_05_13-19-06-26_Anusz.mp3 Andrzej Anusz o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce ("Stan rzeczy" / PR24)

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego)
Data emisji: 13.05.2022
Godzina emisji: 19.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem