more_horiz

Ceny energii w Europie. Adam Gawęda: wpływ na nie ma także transformacja energetyczna

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 19:38
- Unia Europejska wyszła z założenia, że można elektrownie konwencjonalne, i cały systemowy pakiet energetyki, zastąpić w krótkim czasie odnawialnymi źródłami energii - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Gawęda z Prawa i Sprawiedliwości, wskazując jeden z powodów wzrostu cen energii.
Adam Gawęda
Adam GawędaFoto: PR24 / RB

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd rozważa przedłużenie tarczy antyinflacyjnej w całości lub w części. Tarcza w obecnej wersji ma obowiązywać do końca lipca tego roku. - Rozważamy oczywiście przedłużenie całej tarczy antyinflacyjnej lub jej części - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. - Decyzje jeszcze nie zapadły, ale jest wysoce prawdopodobne, że przedłużymy albo całą tarczę, albo większość z jej istotnych elementów - dodał.

Polityka energetyczna

Adam Gawęda podkreślił, że wysokie ceny energii dotyczą całej Europy. - Wzrosty cen energii elektrycznej są duże i dotykają wszystkich Europejczyków. Jest to spowodowane zachwianiem m.in. łańcuchów dostaw. W UE nakłada się na to jeszcze bardzo ważny czynnik: przyspieszenie transformacji energetycznej - powiedział.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 za taki stan rzeczy odpowiada m.in. polityka Unii Europejskiej. - UE wyszła z założenia, że można elektrownie konwencjonalne i cały systemowy pakiet energetyki zastąpić w krótkim czasie odnawialnymi źródłami energii. Popatrzmy, co się dzieje w Niemczech. Poczyniono tam duże nakłady na taką energię i doprowadziło to do poważnych zachwiań. Nakłada się na to jeszcze uzależnienie gazowe od Rosji - ocenił.

- Polska ma szansę, żeby uniezależnić się od wszystkich tych źródeł energii. Dużym problemem jest węgiel, bo UE narzuciła bardzo rygorystyczne warunki odejścia od niego - dodał.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
24:05 PR24_mp3 2022_05_18-19-06-15.mp3 Adam Gawęda o sytuacji energetycznej w Polsce i Europie (Stan Rzeczy)

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Piotr Nisztor
Gość: Adam Gawęda (PiS)
Data emisji: 18.05.2021
Godzina emisji: 19.06

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem