Porozumienie z KE ws. KPO dla Polski. Fogiel: zrealizowaliśmy nasze zobowiązania

2022-09-20, 20:15

Porozumienie z KE ws. KPO dla Polski. Fogiel: zrealizowaliśmy nasze zobowiązania
Radosław Fogiel. Foto: PR24

- Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą została zlikwidowana Izba Dyscyplinarna SN i powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Teraz sędziowie podejmują decyzje, nie politycy. 11 sędziów spośród 33 wylosowanych wybrał prezydent Andrzej Duda. Nie jest rolą polityków, czy któryś z sędziów ma być zawieszony lub odwieszony. To dopiero byłoby naruszenie praworządności i niezawisłości - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik PiS Radosław Fogiel. 

Komisja Europejska podpisała umowy z Polską dotyczące finansowania z Funduszu Odbudowy. Rzecznik KE poinformowała, że trzeba jeszcze podpisać porozumienia operacyjne. Wówczas będziemy mogli złożyć pierwszy wniosek o płatność. UE wskazała jednak dwa warunki - kamienie milowe. Pierwszy to sądownictwo, drugi - wsparcie krajów w zakresie zwalczania nadużyć finansowych.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że każdy formalny krok, który KE wykonuje do przodu ws. KPO, jest dobry. - W tej sprawie są dwie płaszczyzny. Formalno-prawna, gdzie dużym krokiem było zaakceptowanie polskiego KPO. Dziś mamy dalszy ciąg tamtych działań. Natomiast druga płaszczyzna jest bardziej polityczna. Nie da się ukryć, że w UE są państwa, dla których rola Polski jest znacząca w stosunku do ich oczekiwań. Dużo lepiej żyło im się u boku z Polską, która była biedniejszym sąsiadem - powiedział Radosław Fogiel. 

Czytaj także:

Dodał, że kwestia kamieni milowych dotyczy reformy systemu odpowiedzialności sędziów. - Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą została zlikwidowana Izba Dyscyplinarna SN i powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Teraz sędziowie podejmują decyzje, nie politycy. 11 sędziów spośród 33 wylosowanych wybrał prezydent Andrzej Duda. Nie jest rolą polityków, czy któryś z sędziów ma być zawieszony lub odwieszony. To dopiero byłoby naruszenie praworządności i niezawisłości. Zrealizowaliśmy nasze zobowiązania wobec KE - tłumaczył Fogiel. 

Kwestia Węgier

Drugi warunek KE dotyczy zwalczania nadużyć finansowych. Komisja Europejska zaproponowała unijnym państwom zablokowanie 7,5 miliarda euro w związku z zarzutami dotyczącymi korupcji na Węgrzech, braku przejrzystości przy zamówieniach publicznych i wydawaniu unijnych funduszy. - Polska jest za tym, aby pieniądze europejskie były wydawane właściwie, żeby nie dochodziło do malwersacji. Wobec Polski nie ma zarzutów w związku z wydatkowaniem unijnych funduszy. Mechanizm warunkowości może być uruchomiony dopiero wtedy, gdy interesy finansowe UE zostaną zagrożone i trzeba to udowodnić. Zresztą komisarz ds. budżetowych powiedział, że nie ma możliwości, aby takie same działania jak wobec Węgier zostały podjęte wobec Polski. Węgry są w innej sytuacji, prowadzą własną rozgrywkę z KE, a słowa poparcia dla Węgier wypowiedziane przez premiera Mateusza Morawieckiego dotyczą kwestii zasadniczych. W obecnej sytuacji politycznej, gdy dość często i niesłusznie jesteśmy krytykowani przez KE, musimy unikać sytuacji, że tworzy się niebezpieczne precedensy na przyszłość. Żadne środki z funduszy unijnych, spójności i wspólnej polityki rolnej, w wyniku decyzji związanej z Węgrami nie są dla Polski zagrożone - podsumował Fogiel.  

 

Posłuchaj

Radosław Fogiel gościem Michała Wróblewskiego (Stan rzeczy) 23:03
+
Dodaj do playlisty

 

W czerwcu Komisja Europejska przyjęła polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Ta decyzja otworzyła drogę do zatwierdzenia tego dokumentu również przez Radę UE, co było warunkiem wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy. Pieniądze jak dotąd nie zostały wypłacone. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Michał Wróblewski

GośćRadosław Fogiel (rzecznik PiS)

Data emisji: 20.09.2022

Godzina emisji: 19.06

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej