more_horiz

Czy elektrownie atomowe są bezpieczne? Prof. Andrzej Bujak wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 20:08
- Fakty są takież, że w Europie działa ponad sto reaktorów, nie mówiąc o reaktorach elektrycznych, które są sensu stricto naukowe. Tak więc niemal cała ściana wschodnia - mówię tutaj o Europie Środkowej - to energetyka jądrowa - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Bujak (WSB we Wrocławiu).
Czy elektrownie atomowe są bezpieczne?
Czy elektrownie atomowe są bezpieczne? Foto: Shutterstock.com/TonyV3112

Amerykański koncern Westinghouse wybuduje jedną z elektrowni atomowych w Polsce. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w tej sprawie. Elektrownia ma powstać w północnej części kraju - poinformował premier Mateusz Morawiecki. W projekcie uchwały zapisano, że inwestor jako preferowaną lokalizację wskazał teren między Lubiatowem a Kopalinem na Pomorzu. Drugą taką inwestycję zrealizują Koreańczycy.

Czy elektrownie atomowe są bezpieczne?

Prof. Andrzej Bujak, zapytany w Polskim Radiu 24, czy elektrownie atomowe są bezpieczne, powiedział, że "fakty są takie, iż w Europie działa ponad sto reaktorów, nie mówiąc o reaktorach elektrycznych, które są sensu stricto naukowe". - Tak więc niemal cała ściana wschodnia - mówię tutaj o Europie Środkowej - to energetyka jądrowa - dodał. 

- Mówmy tylko o dwóch krytycznych przypadkach. Dlatego musimy zastanowić się nad tym, skąd one się wzięły. Myślę, że na przykład serial o Czarnobylu pokazał przede wszystkim pewne złe przygotowanie lub po prostu bark przestrzegania pewnych procedur wtedy przez stronę rosyjską i ukraińską. To doprowadziło do takich skutków, jakie mamy - powiedział gość PR24. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:16 PR24_mp3 2022_11_04-19-06-19.mp3 Andrzej Bujak o energetyce jądrowej (Stan rzeczy/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: prof. Andrzej Bujak (WSB we Wrocławiu)

Data emisji: 04.11.2022

Godzina emisji: 19.06

nj

Zobacz także

Zobacz także