Religia w szkołach. MEN chce zmian, Kościół protestuje. "Brak realnej woli dogadania się"

- Mamy zmianę władzy, nie jest tak, że nowy rząd jest agresywnie antyklerykalny, wprost przeciwnie (…). To nowe otwarcie nie było zupełnie skazane na porażkę, a jednak z jakiegoś powodu, z różnych dziwnych zaszłości, doszło do tej sytuacji, w której jesteśmy dzisiaj, pewnego pata i zamknięcia - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Bartosik (Więź.pl).

2024-09-10, 13:40

Religia w szkołach. MEN chce zmian, Kościół protestuje. "Brak realnej woli dogadania się"
Pierwszy dzień obrad 397. Zebrania Plenarnego KEP w Warszawie. Foto: BP KEP

Pod koniec lipca minister edukacji Barbara Nowacka podpisała nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zgodnie z nią łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

Na początku sierpnia Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w stanowisku dotyczącym organizacji lekcji religii oceniła, że zmiany "dotyczące łączenia klas są krzywdzące czy wręcz dyskryminujące".

Bartosz Bartosik mówił o źródłach konfliktu. - Którejkolwiek strony nie przyjmiemy za bliższą nam w tym sporze, realnej woli dogadania się i współpracy nie było. Szkoda, ponieważ mam wrażenie, że religia w Polsce, zwłaszcza w systemie nauczania, jest wyjęta poza prawo od samego początku, to grzech założycielski w relacjach państwo - Kościół - zaznaczył.

- Religia de facto została wprowadzona na mocy rozporządzenia w 1990 r. i wtedy już było to działanie z pewnym przekroczeniem uprawnień administracyjnych - przypomniał.

REKLAMA

Posłuchaj

Posłuchaj

Bartosz Bartosik o relacjach państwo-Kościół (Stan rzeczy) 24:04
+
Dodaj do playlisty

Przepisy MEN poszerzają możliwości organizacji nauki religii i etyki w grupach międzyoddziałowych i międzyklasowych złożonych z wychowanków lub uczniów, którzy do tej pory nie byli łączeni na tych zajęciach, i wychowanków lub uczniów z innych oddziałów lub klas. Zgodnie ze zmianą dyrektor szkoły (przedszkola) będzie mógł połączyć w grupę dzieci z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów. Ponadto ocena z lekcji religii nie będzie wliczana do średniej na świadectwie.

Czytaj także:

Przewodniczący komisji bp Wojciech Osial stwierdził, że nowe regulacje "naruszają Prawo oświatowe i zasady pedagogiczne", "wprowadzają poważne problemy w zakresie realizacji programu lekcji religii", oraz że "zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną".

REKLAMA

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją tego rozporządzenia złożyła pierwsza prezes Sądu Najwyższego. Sędzia Małgorzata Manowska przychyliła się tym samym do prośby Episkopatu w tej sprawie.

* * * 

AudycjaStan rzeczy
ProwadzącaZuzanna Dąbrowska
Gość: Bartosz Bartosik (Więź.pl)
Data emisji: 9.09.2024
Godzina emisji: 21.33

PR24/ka/kmp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej