Stan nauki w Polsce. Prof. Wojciuk z ważnym apelem do rządzących
- Kluczowe koło zamachowe postępu cywilizacyjnego dla nikogo nie jest przedmiotem ambicji, dla żadnej z czterech partii rządzących i również niestety nie dla Lewicy, której w roli niechcianego podrzutka przypadł ten resort - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Anna Wojciuk (Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW).
2024-10-02, 11:51
W roku akademickim 2024/2025 studenci rozpoczną studia na 135 uczelniach publicznych i 210 niepublicznych. 53 uczelnie niepubliczne znajdują się w stanie likwidacji - przekazało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
"Brakuje zrozumienia dla roli nauki"
Prof. Anna Wojciuk podkreślała wagę inwestycji w naukę. Stwierdziła przy tym, że sytuacja polskiej nauki nie jest optymistyczna. - Państwo, aby przekroczyć pewien poziom rozwoju cywilizacyjnego musi inwestować w naukę. To są inwestycje długoterminowe, które państwa robią na więcej niż na jedną czy dwie kadencje rządów i to kosztuje - zauważyła.
- Tak jak my myślimy w naszych gospodarstwach domowych o długofalowych celach, tak państwo, jeżeli chce przejść na inny poziom rozwoju, musi zainwestować. Nauka jest właśnie taką dźwignią rozwoju, bez której pewnego progu przebić nie można. Z przykrością muszę powiedzieć, że u naszych polityków brakuje zrozumienia, jak jest to ważne - podkreślała prof. Wojciuk.
Posłuchaj
Jak dodała, że jedyną zauważalną zmianą po rządach PiS są podwyżki dla pracowników nauki. - O ile jeszcze minister Gowin interesował się nauką, miał pewne ambicje, choć różnie były one oceniane, o tyle minister Czarnek traktował naukę jako dziedzinę wrogą swoim interesom i nie rozpieszczał naukowców. Teraz przyszły pewne podwyżki i na tym bym zakończyła listę sukcesów, ona jest bardzo krótka - powiedziała, przywołując przykład Narodowego Centrum Nauki, jej zdaniem instytucji kluczowej dla polskiej nauki, która ma obecnie problem z pozyskaniem finansowania.
REKLAMA
Rada Narodowego Centrum Nauki zaapelowała o zwiększenie kwoty dla NCN w projekcie budżetu państwa na 2025 r. Członkowie tego gremium ostrzegli, że przy braku odpowiedniego zwiększenia nakładów rozważą m.in. zawieszenie niektórych konkursów.
Możliwość likwidacji uczelni niepublicznych przez ministra nauki oraz uszczelnienie systemu wizowego dla studentów z zagranicy - to część zapisów w projekcie nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Projekt przedstawił właśnie resortu nauki - Dariusz Wieczorek. Jak zapewniał minister, w dokumencie są zapisy uniemożliwiające tworzenie uczelni tylko dla obcokrajowców.
Inne ujęte w projekcie ustawy zmiany to wzmocnienie praw studenta i doktoranta, czy prawo do prowadzenia studiów podyplomowych tylko dla uczelni, która prowadzi też studia 1. stopnia oraz profity za konsolidację uczelni.
REKLAMA
* * *
Audycja: Stan rzeczy
Prowadzący: Michał Wróblewski
Gość: prof. Anna Wojciuk (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 1.10.2024
Godzina emisji: 21.33
PR24/ka
REKLAMA