more_horiz

Profesor Jabłoński: prezes PiS prezentuje twarde stanowisko negocjacyjne ws. reparacji od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 20:30
- Wypowiedź prezesa PiS dot. reparacji wojennych prezentuje twarde stanowisko negocjacyjne. Jego słowa powinny być poważnie traktowane przez każde państwo, które dba o swoją reputację - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 socjolog prof. Arkadiusz Jabłoński.
Profesor Jabłoński: prezes PiS prezentuje twarde stanowisko negocjacyjne ws. reparacji od Niemiec
Profesor Jabłoński: prezes PiS prezentuje twarde stanowisko negocjacyjne ws. reparacji od NiemiecFoto: Shutterstock

- Potrzebna jest wielka kampania, która uświadomi światu, co się działo w Polsce w latach II wojny światowej, bo to jest wiedza niezwykle ekskluzywna poza granicami Polski. Sądzę, że po jakimś czasie Niemcy dostrzegą bardzo negatywne dla siebie skutki swojej postawy i zmienią zdanie - stwierdził na antenie Polskiego Radia 24 prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do postawy Berlina wobec kwestii reparacji wojennych.

Jak ocenił socjolog prof. Arkadiusz Jabłoński, wypowiedź prezesa PiS prezentuje "twarde stanowisko negocjacyjne". Dodał, że oba kraje "jednoznacznie okopują się po swoich stronach". - W Niemczech uznano żądania Polski za wystarczająco duże, co wywołało w tamtejszych środowiskach postawę odrzucającą roszczenia naszego kraju. (...) Odpowiedź prezesa PiS powinna być poważnie traktowana przez każde państwo, które dba o swoją reputację - skomentował.

Reparacje wojenne od Niemiec

Gość audycji dodał, że "przypominanie faktycznych zbrodni Niemcom po tylu latach od zakończenia wojny, kiedy wydawało im się, że mają już to za sobą i że to jest przeszłość, za którą zapłacili, może obudzić rozwagę". Zaznaczył też, że "nasi sąsiedzi powinni pomyśleć o tym, co im się bardziej opłaca - brnięcie w sytuację odrzucania wszystkich roszczeń Polski czy podjęcie próby dogadania się".

- We wtorek Annalena Baerbock zwróciła uwagę, że co prawda Niemcy uważają tę sprawę za zamkniętą, ale przed naszymi krajami jest przyszłość. Więc można to odczytywać w taki sposób, że negocjacyjne kierunki i zmiany stanowisk będą się wiązały z jakąś mniej podporządkowującą sobie Polskę polityką Niemiec i być może wreszcie tym, co nazywamy stosunkami partnerskimi - ocenił ekspert.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:16 PR24_mp3 2022_10_04-19-06-09.mp3 Profesor Arkadiusz Jabłoński o kwestii reparacji wojennych od Niemiec ("Stan rzeczy"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL)

Data emisji: 04.10.2022 r.

Godzina: 19:06 

ng/kor

Zobacz także

Zobacz także