more_horiz

Porzucek: Niemcy, jako kraj, który stawia siebie za wzór cnót, powinny uczciwie podejść do reparacji

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 19:08
- Będziemy na różnych frontach nakłaniać Niemców do wypłaty odszkodowań za II wojnę światową, ponieważ ponieśliśmy gigantyczne straty. Moim zdaniem Niemcy - jako kraj, który stawia siebie za wzór cnót i moralizuje poszczególne kraje w różnych obszarach funkcjonowania - powinny do tego uczciwie podejść. Liczymy na to, że taki dzień nadejdzie - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Porzucek (Prawo i Sprawiedliwość).
Marcin Porzucek: Niemcy, jako kraj, który stawia siebie za wzór cnót, powinny uczciwie podejść do reparacji
Marcin Porzucek: Niemcy, jako kraj, który stawia siebie za wzór cnót, powinny uczciwie podejść do reparacjiFoto: PR24/ZZ

We wtorek szefowa niemieckiej dyplomacji spotkała się w Warszawie z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Tematem dyskusji była sprawa reparacji od Niemiec. - Kwestia ta, z punktu widzenia rządu federalnego, jest kwestią zamkniętą - powiedziała Annalena Baerbock.

Jak skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Porzucek z Prawa i Sprawiedliwości, "temat reparacji nie jest zamknięty, nigdy nie był i przez długi czas nie będzie". Dodał, że strona polska spodziewała się, że reakcja Berlina nie będzie pozytywna.

- Kwestia reparacji to długi, wieloletni proces. Będziemy na różnych frontach nakłaniać Niemców do wypłaty odszkodowań za II wojnę światową, ponieważ ponieśliśmy gigantyczne straty - podkreślił. - Moim zdaniem Niemcy - jako kraj, który stawia siebie za wzór cnót i moralizuje poszczególne kraje w różnych obszarach funkcjonowania - powinny do tego uczciwie podejść. Liczymy na to, że taki dzień nadejdzie - podkreślił.

Reparacje wojenne od Niemiec

Gość audycji odniósł się także do postawy opozycji wobec kwestii reparacji. Jak przypomniał, "najpierw było oburzenie, że to niepotrzebne; później, gdy zobaczyli, że większość Polaków popiera takie działania, to się próbowali podłączyć; a teraz znowu się wycofują". - Najwyraźniej dostali reprymendę z Berlina i już głośno o reparacjach nie mówią. Ale chcieli notę - jest nota - wskazał.

Marcin Porzucek dodał też, że "obecnie jest dobry moment na to, by Niemcy na spokojnie mogli się zapoznać z polskim stanowiskiem".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:20 PR24_mp3 2022_10_04-17-36-04.mp3 Marcin Porzucek o kwestii reparacji wojennych od Niemiec ("Rozmowa PR24"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Rozmowa PR 24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Marcin Porzucek (Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 04.10.2022 r.

Godzina: 17:35  

ng/jp/PAP/kor

Zobacz także

Zobacz także