more_horiz

"Chinom podoba się rosyjska próba podważenia ładu w Europie". Jakóbowski o relacjach Pekin - Moskwa

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 21:00
- W relacji Chin i Rosji nazwanej "strategiczną koordynacją" celem jest to, że obie strony zmierzają do wypchnięcia Amerykanów z Europy, to ważne dla Rosji, i z Indo-Pacyfiku, co jest istotne dla Chin - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jakóbowski (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Prezydenci Władimir Putin i Xi Jinping. Moskwa 21.03.2023 r
Prezydenci Władimir Putin i Xi Jinping. Moskwa 21.03.2023 rFoto: PAP/EPA/SERGEY KARPUHIN /SPUTNIK / KREMLIN POOL

W środę zakończyła się trzydniowa wizyta chińskiego lidera w Moskwie. Xi był pierwszym zagranicznym przywódcą, który spotkał się z Putinem, odkąd Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał 17 marca nakaz jego aresztowania za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Putin i Xi podpisali wspólne oświadczenie na temat "pogłębiania wszechstronnego partnerstwa i strategicznej współpracy w nowej erze" – podała chińska agencja prasowa Xinhua. Rosyjski dyktator miał też poprzeć tzw. plan pokojowy ChRL, nieprzewidujący wycofania wojsk najeźdźcy z terytorium Ukrainy.

Jakub Jakóbowski komentował relacje między państwami. - Być może jesteśmy na początku pewnego procesu, wasalizacji czy wpadania Rosji w orbitę Chin. To, czego byliśmy świadkami, to próba otwartej demonstracji przez Chiny przyjaźni do Rosji. Xi Jinping nazwał Putina przyjacielem, wsparł go w przyszłorocznych wyborach, poparł strategiczne ambicje Moskwy, było tu wiele słów. Jednak rzeczywiście trzeba się tu doszukiwać drugiego dna, relacja siły pomiędzy Chinami a Rosja drastycznie zmieniła się na korzyść Chin w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, także za sprawą sankcji, które spadły na Rosję, i odcięcia dyplomatycznego. Już od wielu lat wspólny interes strategiczny miesza się tutaj z próbą ze strony Rosji uzyskania pewnej autonomii w działaniu - zauważył.

Jak dodał ekspert, oba kraje łączy chęć podważenia pozycji Stanów Zjednoczonych zarówno w Europie, jak i na Pacyfiku. - Chińczycy nazywają to "demokratyzacją społeczności międzynarodowej" i "walką z hegemonizmem". Chińczykom podoba się rosyjska próba kwestionowania ładu w Europie, to mogłoby podważyć Zachód, i stworzyć precedensy na Pacyfiku - mówił Jakub Jakóbowski.

Posłuchaj
21:23 PR24 2023_03_23-19-06-24.mp3 Jakub Jakóbowski o wizycie Xi Jinpinga w Moskwie (Polskie Radio 24 / Stan rzeczy)

Czytaj także:

Komunistyczne Chiny nie potępiły agresji Rosji przeciwko Ukrainie, wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją i sprzeciwiają się sankcjom nakładanym na Moskwę. Od początku wojny Xi Jinping wielokrotnie rozmawiał z Putinem, ale nie doszło jak dotąd do jego rozmowy z prezydentem Ukrainy Zełenskim.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: Jakub Jakóbowski

Data emisji: 23.03.2023

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także