more_horiz

Amerykański wyciek tajnych danych. Kuczyński: ukraińska ofensywa i tak ruszy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 20:10
- "New York Times" wyciągnął z tych dokumentów rzeczy niekorzystne dla Rosjan, ale już "Washington Post" podważył możliwości ofensywne Ukrainy. Mimo wszystko sprawa nie będzie miała wpływu na wojenne plany Ukrainy. Tak naprawdę w tych dokumentach, w 90 proc., nie ma zaskakujących kwestii - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. wschodnich Grzegorz Kuczyński. Dokumenty Pentagonu, niektóre z klauzulą tajności, pojawiły się w sieci. Dotyczą ważnych geopolitycznie spraw, w tym wojny na Ukrainie.
W związku z wyciekiem tajnych dokumentów amerykańskich służb aresztowano 21-letniego  żołnierza Gwardii Narodowej
W związku z wyciekiem tajnych dokumentów amerykańskich służb aresztowano 21-letniego żołnierza Gwardii NarodowejFoto: PAP/EPA/CJ GUNTHER

FBI aresztowało Jacka Teixeirę - mężczyznę podejrzanego o wyciek tajnych dokumentów amerykańskich służb. "New York Times" podał wcześniej, że liderem kanału dyskusyjnego, na którym doszło do wycieku dokumentów, i prawdopodobnym sprawcą wycieku jest 21-letni żołnierz sił powietrznych Gwardii Narodowej z Massachusetts. Zostanie oskarżony o bezprawne wydobywanie, przechowywanie i przekazywanie niejawnych dokumentów związanych z obroną narodową.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że przeciwieństwie do spraw Snowdena i Assange'a mamy do czynienia z dziwną sytuacją. - 21-letni żołnierz Gwardii Narodowej uzyskuje dostęp do tego typu dokumentów? Jakim cudem? Wersja przedstawiana przez media jest dla mnie absolutnie niewiarygodna. Nie wykluczam, że ten młody człowiek walczy z systemem, ale równie dobrze to mógł być świadomy ruch służb amerykańskich. Historia będzie miała ciąg dalszy, obecnej wersji nie kupuję. Pojawiła się też interpretacja, że stoją za tym Rosjanie. Jednak dokumenty uderzają w Ukrainę i obnażają też słabość rosyjskiej armii. Kto za tym stoi, komu na tym zależało? Paradoksalnie, nie jestem pewien, że podważono bezpieczeństwo i wiarygodność USA - powiedział Grzegorz Kuczyński. 

Dokumenty pochodzą z amerykańskiego ministerstwa obrony. Zawierają m.in. raporty, np. CIA lub Narodowej Agencji Wywiadu Geoprzestrzennego. Szczególnie delikatny charakter mają informacje o przebiegu wojny na Ukrainie. Zgodnie z nimi wojska ukraińskie są znacznie słabsze, niż dotychczas twierdzono. Jednocześnie USA miały dokonać infiltracji rosyjskiej armii i grupy Wagnera aż po najwyższe szczeble, aby jak najszybciej poinformować Kijów o ewentualnych rosyjskich planach ataku. - "New York Times" wyciągnął z tych dokumentów rzeczy niekorzystne dla Rosjan, ale już "Washington Post" podważył możliwości ofensywne Ukrainy. Mimo wszystko sprawa nie będzie miała wpływu na wojenne plany Ukrainy. Ukraińska ofensywa i tak ruszy. Tak naprawdę w tych dokumentach, w 90 proc., nie ma zaskakujących kwestii - stwierdził Kuczyński. 

Posłuchaj
21:28 PR24 2023_04_14-19-06-26.mp3 Grzegorz Kuczyński gościem Rafała Dudkiewicza (Stan rzeczy)

W zeszłym tygodniu świat obiegła wiadomość, że ściśle tajne dokumenty amerykańskich agencji wojskowych i wywiadowczych zostały opublikowane w mediach społecznościowych i na forach popularnych gier online. Pliki zawierały wrażliwe dane dotyczące wojny w Ukrainie, w tym informacje opisujące rozmieszczenie ukraińskiego wojska i obecność natowskich służb specjalnych w kraju ogarniętym wojną.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: Grzegorz Kuczyński (publicysta, ekspert ds. wschodnich)

Data emisji: 14.04.2023

Godzina emisji: 19.06

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także