more_horiz

"Inwestujemy w polskie rodziny i dotrzymujemy słowa". Rafał Bochenek odpowiada krytykom 800+

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 21:00
- Przygotowujemy kolejne propozycje, chcemy, aby każda z nich była taką, którą na pewno będziemy w stanie zrealizować, bo my nie rzucamy słów na wiatr, traktujemy program wyborczy bardzo poważnie, traktujemy z szacunkiem naszych obywateli. Jeżeli się na coś umawiamy, to ten temat domykamy, spełniamy obietnice, dotrzymujemy słowa - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Bochenek, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.
Rafał Bochenek
Rafał Bochenek Foto: PR24/AK

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział, że od przyszłego roku kwota świadczenia z programu Rodzina 500+ zostanie podniesiona do 800 zł. Lider partii rządzącej przedstawił też propozycję darmowych leków dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz osób powyżej 65 lat, a także zniesienia opłat za przejazdy samochodami osobowymi na autostradach państwowych.

PO przygotowuje grunt pod likwidację programów społecznych

Rafał Bochenek zwracał uwagę, że 800+ to inwestycja w polskie rodziny. - Nie traktujemy tego programu jako trwonienie pieniędzy czy "finansowanie patologii", jak się wypowiadają politycy PO - zauważył.

- Donald Tusk mówił, że te pieniądze są wykorzystywane przez klientelę, która rzekomo "chleje, bije dzieci i żony". To świadczy o nich samych, jeżeli ktoś ma takie nastawianie do tego typu polityki społecznej, to znaczy, że w przyszłości, gdyby przejął władzę, będzie ją chciał ograniczać (…). To przygotowywanie gruntu pod likwidację tych programów społecznych. PiS dotrzymuje słowa, program będziemy realizowali od 1 stycznia 2024 r. - dodał.

- Nawet opozycja przez swoją nerwową reakcję pokazuje, że oni wiedzą, że my temat 800+ dla polskich obywateli domkniemy - stwierdził.

Impuls gospodarczy

Rzecznik PiS podkreślał wymiar gospodarczy całej inicjatywy. - Jesteśmy racjonalnym obozem rządzącym, wprowadzamy 800+ od stycznia, ponieważ nasze rozwiązania są przemyślane i skalkulowane. Chcemy przede wszystkim zdusić inflację (…), tak aby od początku roku uruchomić 800+, by dać impuls gospodarczy. Dotychczasowy program 500+ miał nie tylko wymiar wsparcia dla polskich rodzin, ale i gigantycznie pozytywny wpływ na polską gospodarkę (…). Pieniądze, które trafią do polskich rodzin, trafią również na rynek - zauważył Rafał Bochenek.

Posłuchaj
21:42 PR24 2023_05_16-19-06-25.mp3 Rafał Bochenek o programach socjalnych Prawa i Sprawiedliwości (Polskie Radio 24 / Stan rzeczy)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Michał Wróblewski

Gość: Rafał Bochenek 

Data emisji: 16.05.2023

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także