more_horiz

Znamy cztery pytania referendalne. Publicysta: PiS wyprzedza inne partie i zajmuje przestrzeń polityczną

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 20:20
- Dla kampanii wyborczej kluczowy będzie wrzesień, wicepremier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że odbędzie się wtedy duży kongres PiS. Jednak już teraz w mediach mówi się tylko o referendum, PiS niejako narzuca ten temat, inne partie są reaktywne. Ewentualnie odnoszą się do przedstawionych pytań lub wzywają do bojkotu referendum - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Gac z tygodnika "Do Rzeczy". 
Znamy cztery pytania referendalne. Publicysta: PiS wyprzedza inne partie i zajmuje przestrzeń polityczną
Znamy cztery pytania referendalne. Publicysta: PiS wyprzedza inne partie i zajmuje przestrzeń politycznąFoto: Filip Blazejowski / Forum & PAP/Radek Pietruszka

W piątek Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło akcję przedstawiania pytań referendalnych. Pierwsze pytanie - jak przekazał prezes PiS Jarosław Kaczyński - ma brzmieć: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?", a drugie - o czym informowała wiceprezes PiS, była premier Beata Szydło - "Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?". Trzecie pytanie przekazał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki i ma ono brzmieć: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?". "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" - tak natomiast ma brzmieć czwarte pytanie w referendum 15 października. Jego treść przedstawił dziś w mediach społecznościowych minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 pytania referendalne pełnią funkcję mobilizującą. - Mają zachęcić Palaków, by poszli do urn wyborczych i wypowiedzieli w ważnych kwestiach, niezależnie od głosowania na partie polityczne. Polacy jeszcze chętniej pójdą do urn wyborczych, co będzie dobre dla wszystkich. Wyższa frekwencja w wyborach oznacza lepszą legitymację w polityce - powiedział Karol Gac. 

Publicysta zauważył również, że dzięki inicjatywie referendum PiS wyprzedza inne partie i zajmuje przestrzeń polityczną. - PiS rządzi i ma więcej narzędzi do wykorzystania. Jednym z nich jest referendum, które stanowi też instrument demokracji bezpośredniej. Z punktu widzenia politycznego stanowi też próbę przejścia do ofensywy przez Zjednoczona Prawicę. Dla kampanii wyborczej kluczowy będzie wrzesień, wicepremier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że odbędzie się wtedy duży kongres PiS. Jednak już teraz w mediach mówi się tylko referendum, PiS niejako narzuca ten temat, inne partie są reaktywne. Ewentualnie odnoszą się do przedstawionych pytań lub wzywają do bojkotu referendum. Z punktu widzenia politycznego referendum stanowi narzucenie kolejnej narracji i osi. Wydaje się też korzystne dla PiS - stwierdził Gac. 

Posłuchaj
14:06 PR24 2023_08_14-19-15-37.mp3 Karol Gac gościem Jerzego Jachowicza (Stan rzeczy)

 

Termin referendum

Wniosek o zarządzenie ogólnokrajowego referendum Sejm ma rozpatrzyć 17 sierpnia, podczas dodatkowego, dwudniowego posiedzenia, rozpoczynającego się 16 sierpnia. Referendum ma się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi, wyznaczonymi przez prezydenta Andrzeja Dudę na 15 października.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Stan rzeczy
Prowadzi: Jerzy Jachowicz 
Gość: Karol Gac
Data emisji: 14.08.2023
Godzina emisji: 19.06

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także