"Gramy na własną korzyść". Grzegorz Kuczyński o stosunkach Polska-USA
- Jeśli mówimy, że relacje polsko-amerykańskie są na bardzo dobrym poziomie, to chodzi nie tylko o korzyści dla Polski, ale dla całego regionu - mówił w Polskim Radiu ekspert ds. międzynarodowych Grzegorz Kuczyński.
2020-06-22, 17:18
Posłuchaj
W najbliższą środę Andrzej Duda ma polecieć z oficjalną wizytą do Stanów Zjednoczonych na spotkanie z Donaldem Trumpem. Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych mają rozmawiać o współpracy militarnej, handlowej i energetyce.
Powiązany Artykuł
"Pobrzękiwanie szabelką". Prof. Zdzisław Krasnodębski w słowach rzecznika Kremla
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 nie może być mowy o tym, że rzekomo Donald Trump wykorzystuje Polskę w stosunkach z Niemcami. - Równie dobrze można powiedzieć, że Polska wykorzystuje USA w konflikcie z Niemcami i Rosją przy okazji Nord Stream 2 - powiedział Grzegorz Kuczyński.
Posłuchaj
REKLAMA
Ekspert przypomniał, że mamy z Niemcami spór dotyczący kwestii energetycznych oraz obecności wojsk NATO na naszym terytorium. - Niemcy nigdy nie byli entuzjastami nadawania Polsce większego znaczenia w ramach Sojuszu. Nie raz dawali wyraz temu, że nie są nawet entuzjastami obecności wojsk USA w Niemczech. Jednocześnie bardzo alergicznie reagują na pomysły przesunięcia aktywów wojskowych USA do innych krajów sojuszniczych. Teza o tym, że dajemy się wciągnąć w konflikt na linii Waszyngton-Berlin jest chybiona. Główną przyczyną tego konfliktu jest Nord Stream 2. Nie ma wątpliwości, że stanowisko USA w tej sprawie jest tożsame ze stanowiskiem Polski. Gramy na własną korzyść - podkreślił Grzegorz Kuczyński.
15 czerwca prezydent Donald Trump potwierdził wcześniejsze medialne doniesienia, że Stany Zjednoczone zamierzają wycofać z Niemiec 9,5 tys. swoich żołnierzy. Uważa się, że plan przeniesienia do Polski części tych oddziałów będzie głównym tematem rozmów Trump-Duda.
Więcej w nagraniu
REKLAMA
***
Tytuł audycji: Świata pogląd
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Grzegorz Kuczyński
Data emisji: 22.06.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 16.47
PR24
REKLAMA