X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Szef MON: jesteśmy gotowi przyjąć więcej żołnierzy USA

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 09:55
- Zgodnie z deklaracją podpisaną w zeszłym roku w Nowym Jorku przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa, wielkość amerykańskich oddziałów w Polsce wzrośnie przynajmniej o tysiąc żołnierzy. Nie jest naszym zadaniem jednak, by mówić, skąd te oddziały zostaną przesunięte - powiedział w Polskim Radiu 24 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Mariusz Błaszczak
Mariusz BłaszczakFoto: PR24/AK

W środę, 24 czerwca, dojdzie do spotkania prezydentów Polski Andrzeja Dudy i USA Donalda Trumpa w Waszyngtonie. Wśród tematów spotkania prym będą wiodły obronność i energetyka. Zwłaszcza kwestie militarne będą niezwykle ważne, a to w kontekście podpisanej we wrześniu 2019 r. w Nowym Jorku przez obu przywódców deklaracji w sprawie zwiększonej liczebności amerykańskich sił w Polsce oraz zapowiadanej przez USA relokacji części swoich wojsk stacjonujących w Niemczech.

duda trump twitter 1200.jpg
Więcej żołnierzy USA w Polsce, zakup technologii Patriot. Modernizacja armii za kadencji Andrzeja Dudy

"Konsekwentnie realizujemy zawarty program"

Mariusz Błaszczak zaznaczył, że wyróżnieniem dla Polski jest to, że Donald Trump przyjmuje Andrzeja Dudę jako pierwszego zagranicznego gościa po czasie epidemii. Szef MON dodał, że wizyta polskiego prezydenta będzie kontynuacją polityki w zakresie bezpieczeństwa. - Ubiegłoroczne spotkania z prezydentem USA zostały sfinalizowane dwiema deklaracjami. Na ich podstawie mamy trwałą obecność amerykańskich wojsk w Polsce. Konsekwentnie realizujemy ten program, który został zawarty i wynika z porozumienia obu prezydentów - podkreślił.

Posłuchaj
21:23 PR24_AAC 2020_06_20-08-36-10.mp3 Mariusz Błaszczak o wizycie Andrzeja Dudy w USA, podczas której wiodącym tematem rozmów z prezydentem Donaldem Trumpe będzie obecność amerykańskich wojsk w Polsce ("Cafe Armia")

 

Minister obrony narodowej przypomniał, że Polska jest otwarta na różne formy współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. - Ale nie będę przesądzał, co zostanie postanowione, bo tego jeszcze nie wiemy. Zgodnie z podpisaną w Nowym Jorku deklaracją wielkość amerykańskich oddziałów w Polsce wzrośnie przynajmniej o 1 tys. żołnierzy. Nie jest naszym zadaniem jednak, by mówić, skąd te oddziały zostaną przesunięte. Zapewniamy, że żołnierze USA będą mogli współpracować z polskimi i że jesteśmy otwarci na dużo większą liczbę amerykańskich wojskowych niż wspomniany tysiąc - zaznaczył.

Ćwiczenie Defender-Europe 20+

PAP Andrzej Duda poligon Ustka 1200.jpg
"To dowód, że NATO sprawnie funkcjonuje". Prezydent o ćwiczeniach Defender-Europe 20+

Mariusz Błaszczak odniósł się także do ćwiczeń wojskowych Defender-Europe 20+, które kilkanaście dni temu na Poligonie Sił Powietrznych w Ustce obserwował Andrzej Duda, a które zorganizowało Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie. - Dotyczyło ono przerzutu wojsk USA. To niezwykle istotna umiejętność w sytuacji kryzysowej dlatego, że na tym opierają się nasze działania - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: "Cafe Armia"

Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

Gość: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)

Data: 20.06.2020

Godzina: 8.36

Czytaj także

"W powietrzu jak i na lądzie trzeba być zdyscyplinowanym". Gen. Piotr Krawczyk o Szkole Orląt

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 10:43
- Lotnictwo jest specyficzne, jeden zależy od drugiego, wymaga zaufania i tego uczymy - mówił w Polskim Radiu 24 Rektor-Komendant LAW, gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: bazy USA w Polsce nie należy wiązać z bazą w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 22:12
 - Polska stała się mostem między Ameryką a Europą i to przede wszystkim drażni Berlin. Sprawa żołnierzy USA w Niemczech i bazy w Polsce jest mniej drażniąca - powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bielan: Andrzej Duda zbudował z USA relacje kluczowe dla bezpieczeństwa Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 07:50
- Andrzej Duda będzie pierwszym przywódcą państwa od czasu wybuchu epidemii, czyli od wielu tygodni, który został zaproszony do Białego Domu – mówił w Programie 1 Polskiego Radia Adam Bielan (PiS). – To wielki sukces naszej dyplomacji – dodał.
rozwiń zwiń