X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dominika Ćosić: są informacje, że kontrakty szczepionkowe negocjowała w UE osoba nieprzygotowana

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 18:05
- Gazety europejskie pisały o tym, że pani, która z ramienia Komisji Europejskiej negocjowała kontrakty z koncernami farmaceutycznymi, robiła coś takiego po raz pierwszy, nie znała się na branży medycznej. Do tej pory zajmowała się tłumaczeniami - mówiła w Polskim Radiu 24 Dominika Ćosić, dziennikarka, korespondentka TVP w Brukseli.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Czwartkowa dostawa 62 tys. szczepionek od firmy AstraZeneca została odwołana przez producenta. To sytuacja absolutnie skandaliczna - poinformował w czwartek PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Komisja Europejska pytana o problemy z dostawami szczepionki AstraZeneca do Polski poinformowała, że prowadzi rozmowy z tą firmą farmaceutyczną i robi co może, aby zagwarantować dostawy preparatu do krajów członkowskich UE. - Jesteśmy w stałym kontakcie z firmą - powiedział rzecznik KE. W audycji "Świata pogląd" mówiła o tym Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli.

astrazeneca 1200 shutter.jpg
"Sytuacja absolutnie skandaliczna". Prezes RARS o opóźnieniach w dostawie szczepionek AstraZeneki

Szerszy problem

Dziennikarka zwróciła uwagę na to, że problem Polski ze szczepionkami firmy AstraZeneca nie jest problemem w Europie odosobnionym, bo na braki i opóźnienia dostaw tej szczepionki narzekało już wiele państw Unii Europejskiej, w tym także Belgia.

- Jest to problem ogólniejszy. Komisja Europejska za każdym razem powtarza to samo, jak mantrę, że negocjuje z producentem szczepionki, rozmawia, jest stanowcza i będzie egzekwować. Ale, jak na razie, w tym egzekwowaniu jest mało skuteczna, a AstraZeneca, jak pamiętam, kilka tygodni temu, podczas spotkania z europosłami oświadczyła ustami swojego prezesa, że zamiast 80 mln dawek szczepionek, dostarczy w I kwartale tego roku do Unii Europejskiej 40 mln, czyli dokładnie o połowę mniej - mówiła Dominika Ćosić.

Korespondentka TVP w Brukseli, zapytana, jak producenci szczepionek się tłumaczą, odpowiedziała, że początkowo milczały, jednak pod wpływem coraz liczniejszych oskarżeń zaczęły się tłumaczyć, najczęściej "brakiem odpowiednich mocy przerobowych".

- Można to zrozumieć, tylko że z drugiej strony, jeśli się umawia na coś, podpisuje kontrakt, no to nie zmienia się jego zasad w trakcie. Można było wcześniej przewidzieć, jakie są moce przerobowe - dodała Dominika Ćosić.

Czytaj również:

1200_Astra_PAP.png
"Robimy wszystko, co w naszej mocy". Rzecznik KE o dostawach AstraZeneki do Polski

Kto negocjował szczepionki?

Przypomniała także, że Komisja Europejska, pod naciskiem wielu dziennikarzy, opublikowała umowę między nią a AstraZenecą na zakup szczepionek. Problem polega na tym, że kluczowe informacje w opublikowanym kontrakcie zostały zaczernione.

- Kilka dni temu gazety europejskie, różne, m.in. włoskie Corriere Della Sera, ale też inne z innych krajów, pisały o tym, że pani, która z ramienia Komisji Europejskiej negocjowała kontrakty z koncernami farmaceutycznymi, robiła coś takiego po raz pierwszy, nie miała doświadczenia w negocjowaniu kontraktów z wielkimi firmami. Mało tego, nie znała się na branży medycznej. Do tej pory zajmowała się, o ile się nie mylę, tłumaczeniami - mówiła Dominika Ćosić dodając, że ze strony KE nie nastąpiło żadne dementi.

Posłuchaj
12:16 PR24_mp3 2021_03_04-16-47-16_Cosic.mp3 Dominika Ćosić o problemach z dostawami szczepionek w Unii Europejskiej ("Świata pogląd" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Dominika Ćosić (korespondentka TVP w Brukseli)
Data emisji: 04.03.2021
Godzina emisji: 16.47

PAP/PR24/jmo

Czytaj także

Szefowa KE mówi, że "zielona przepustka" ma ułatwić życie Europejczykom. Belgijska wicepremier protestuje

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 17:38
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen napisała w poniedziałek na Twitterze, że celem proponowanego wprowadzenia "cyfrowej zielonej przepustki" szczepionkowej jest bezpieczne przemieszczanie się po Unii Europejskiej lub za granicą. Propozycję krytykuje wiceszefowa belgijskiego rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w programie szczepień. Nowy harmonogram oraz zalecenia ws. ozdrowieńców i dawkowania

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 17:13
10 marca rozpoczną się zapisy na szczepienia COVID-19 dla części osób przewlekle chorych - podkreślili przedstawiciele rządu. Podany został również harmonogram szczepień kolejnych grup osób oraz poinformowano o nowe możliwościach dawkowania preparatów. 
rozwiń zwiń