X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Reparacje dla Grecji? Olga Doleśniak-Harczuk: Niemcy uważają sprawę za zamkniętą

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 18:03
- Niemcy poczuwają się do winy za zbrodnie II wojny światowej, natomiast sprawę reparacji uważają za załatwioną - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 ekspert Instytutu Staszica Olga Doleśniak-Harczuk. 
Audio
  • Olga Doleśniak-Harczuk o niemieckich reparacjach dla Grecji (Świata pogląd)
Bundestag - zdjęcie ilustracyjne
Bundestag - zdjęcie ilustracyjneFoto: suehling/shutterstock

W czwartek deputowani do niemieckiego parlamentu debatowali nad wnioskami klubów parlamentarnych Zielonych oraz Lewicy (Die Linke) złożonymi w związku ze zbliżającą się 80. rocznicą niemieckiej agresji na Grecję 6 kwietnia 1941 roku. W debacie pojawiła się też sprawa reparacji. 

warszawa_ruiny1200.jpg
"Dług reparacyjny nie ulega przedawnieniu". Jednoznaczne stanowisko niemieckiego eksperta

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że kwestia reparacji budzi w Niemczech duże kontrowersje i w zasadzie nikt nie chce przyznać, że są one słuszne. - Wyjątek stanowią politycy Lewicy, którzy cieszą się niewielkim poparciem i mogą sobie pozwolić na tego typu inicjatywy. Przedstawicielka Die Linke wyszła na mównicę i stwierdziła, że reparacje należą się Grecji, Włochom i Polce. Dodała, że należy z tymi państwami rozpocząć negocjacje - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk.

Ważniejsze w tym kontekście wydaje się być stanowisko Zielonych, którzy po zaplanowanych na jesieni wyborach mogą wejść w skład koalicji rządzącej w Niemczech.

- Ich incjatywa w Bundestagu dotyczyła tego, że z Grecją należy rozmawiać na zasadach partnerskich, że o zbrodniach Wehrmachtu nie mówi się w Niemczech, że ten temat jest pomijany. Zieloni chcą przywrócić pamięć, ale nie dopuszczą do wypłaty reparacji. Postulaty krążą wokół rozbudowy funduszu wspomagającego pewne inicjatywy w Grecji, kultywowaniu pamięci i pojednaniu. Chodzi o kwestie kulturowe i edukacyjne. Polityk niemieckich Zielonych Manuel Sarrazin przedstawił pomysł jak należy rozmawiać w tej kwestii. Na zasadzie, że Niemcy poczuwają się do winy z zbrodnie II wojny światowej, natomiast sprawę reparacji uważają za zamkniętą i załatwioną. Te określenia pojawiają się zresztą w wypowiedziach wszystkich polityków, którzy mają wpływ na kształtowanie polityki zagranicznej Niemiec - podsumowała Olga Doleśniak-Harczuk.

Posłuchaj
10:57 PR24_mp3 2021_03_26-16-48-39.mp3 Olga Doleśniak-Harczuk o niemieckich reparacjach dla Grecji (Świata pogląd)

 

Sprawa reparacji powróciła na agendę greckiej polityki w 2012 roku. Wtedy pod naciskiem środowisk "ocalonych" i potomków ofiar niemieckich zbrodni pojawiły się zbiorowe roszczenia. Eksperci Państwowego Trybunału Obrachunkowego opracowali raport, który został przedstawiony rządowi. Niezałatwione roszczenia reparacyjne i odszkodowawcze zostały wycenione na kwotę pomiędzy 332,8 a 269,5 miliarda euro.

Więcej w nagraniu. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Olga Doelśniak-Harczuk  (ekspert Instytutu Staszica)
Data emisji: 26.03.2021
Godzina emisji: 16.48

PR24/tj

Czytaj także

"Ta kwota jest kpiną z praworządności". Arkadiusz Mularczyk o reparacjach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 11:45
- To kpina z praworządności, z poszanowania elementarnych praw podstawowych, godności - powiedział poseł PiS Arkadiusz Mularczyk w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", odnosząc się do podanej przez niemieckiego ministra spraw zagranicznych kwoty 2 mld euro rekompensat, jakie Niemcy wypłaciły Polsce za II wojnę światową.
rozwiń zwiń