more_horiz

Szczyt V4 z prezydentem Francji. Prof. Szymanowski: bezpieczeństwo granic UE jest dla niego bardzo ważne

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 17:30
- Prezydent Macron podkreślał, że bezpieczeństwo granic zewnętrznych UE jest bardzo dla niego ważne  - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Szymanowski (dyrektor Instytutu Felczaka).       
Dla Macrona jednym z ważniejszych problemów UE jest kryzys energetyczny i migracyjny
Dla Macrona jednym z ważniejszych problemów UE jest kryzys energetyczny i migracyjny Foto: Alexandros Michailidis/shuuterstock

Trwa spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i prezydenta Republiki Francuskiej. Głównym tematem rozmów jest aktualna sytuacja geopolityczna w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnych zagrożeń związanych z nielegalną migracją i kryzysem wywołanym cenami energii.

Przed kilkoma dniami pan prezydent Macron powiedział pod adresem premiera Orbana, że "jesteśmy politycznymi przeciwnikami, ale europejskimi sojusznikami".

Jak zauważył prof. Szymanowski, po wielu latach przerwy przybył nad Dunaj na rozmowy, w momencie kiedy był wielokrotnie wcześniej w Pradze, czy Bratysławie. 

Kryzys energetyczny, kryzys migracyjny 

- Myślę, że przede wszystkim pewne interesy odgrywają tutaj role, dlatego stąd ta wizyta dzisiaj w Budapeszcie i na szczycie V4 - ocenił. 

Jedną z omawianych kwestii ma być tzw. suwerenność energetyczna.

- Mamy oczywiście silnie forsowane przez Niemcy pewne rozwiązania dotyczące energii. Francja podkreśla możliwość budowy, modernizacji siłowni jądrowych - dodał dyrektor Instytutu Felczaka. 

Posłuchaj
11:57 PR24_mp3 2021_12_13-16-47-50.mp3 Prof. Maciej Szymanowski o spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i prezydenta Republiki Francuskiej ("Świata pogląd") 

Tematem było również to, co dzieje się na granicach - kolejna fala naporu uchodźców, tych, którzy przez Polskę starają się przeniknąć do Niemiec. - Prezydent Macron podkreślał, że bezpieczeństwo granic zewnętrznych UE jest bardzo dla niego ważne - przypomniał rozmówca PR24. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Świata pogląd"

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: prof. Maciej Szymanowski (dyrektor Instytutu Felczaka)

Data emisji: 13.12.2021

Godz. emisji: 16.47

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem