more_horiz

Gaz nie tylko z Norwegii. Dziennikarz ekonomiczny wyjaśnia, skąd jeszcze możemy importować surowiec

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 17:33
- Pojawiła się możliwość importu gazu z kierunku litewskiego, co oznaczać może zmniejszenie presji na import gazu z Norwegii - mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Sawicki z dziennika "Rzeczpospolita". 
Presja na gaz z Norwegii. Dziennikarz ekonomiczny wyjaśnia dlaczego i skąd możemy importować surowiec
Presja na gaz z Norwegii. Dziennikarz ekonomiczny wyjaśnia dlaczego i skąd możemy importować surowiecFoto: PAP/AA/ABACA

Gość PR24 mówił o polskich potrzebach energetycznych w kontekście zakręcenia przez Rosjan kurka z gazem. Jak wyjaśnił, jeśli chodzi o połączenia rurociągowe i możliwości przyjęcia przez Polskę gazu, to są one duże, nawet przewyższające nasze potrzeby.

- Taki był cel budowy hubu gazowego w Polsce. Infrastruktura, którą budowaliśmy i jeszcze budujemy będzie pozwalać na przyjęcie ponad 20 miliardów metrów sześciennych gazu, docelowo nawet pond 30 miliardów, z tą jednak różnicą, że coraz więcej krajów Unii Europejskiej chce ograniczyć import gazu z Rosji - wyjaśnił Bartłomiej Sawicki.

Gaz z Litwy

Dodał, że alternatywą dla tych państw jest Norwegia, która zapowiedziała, że postara się zwiększyć wydobycie, ale nie będzie to takie powiększenie, które zaspokoi potrzeby i ubytki po rezygnacji z gazu z Rosji. Podkreślił, że na dzień dzisiejszy może nam zabraknąć od 4 do 6 miliardów metrów sześciennych gazu, a alternatywą może być gaz litewski.

Czytaj także:

Polska odmówiła płatności za błękitne paliwo w rublach zamiast w dolarach. W odwecie Kreml zakręcił kurek. Po Polsce Gazprom także zapowiedział, że dostawy gazu przestaną płynąć również do Bułgarii i poinformował, że Polska, wbrew deklaracjom, nadal kupuje rosyjski gaz, a robi to w Niemczech.

Posłuchaj
11:12 _PR24_AAC 2022_04_29-16-48-35.mp3 Presja na gaz z Norwegii. Dziennikarz ekonomiczny wyjaśnia dlaczego i skąd możemy importować surowiec ("Świata pogląd")

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Bartłomiej Sawicki ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 29.04.2022

Godzina: 16:48  

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem