more_horiz

"Dochodzi do epokowej zmiany". Prof. Kucharczyk o polityce Niemiec wobec Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 20:20
- Jeżeli popatrzymy na obecny pejzaż polityczny Niemiec, aktualną koalicję rządową, to okazuje się, że partią reprezentującą najbardziej stanowcze stanowisko wobec Rosji jest, o dziwo, partia Zielonych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk.
Prof. Grzegorz Kucharczyk: dochodzi do epokowej zmiany
Prof. Grzegorz Kucharczyk: dochodzi do epokowej zmiany Foto: Shutterstock/Juergen Nowak

Tematem pierwszej części audycji "Świata pogląd" była przemiana w niemieckiej polityce wobec Rosji. 

"Zmiana epokowa"

- Większość komentatorów Niemieckich mówi dziś o zmianie epokowej, czyli znaczącej zmianie, jeżeli chodzi kierunek niemieckiej polityki, także tej gospodarczej - powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk. 

W jego ocenie takie stwierdzenie jest prawdą, ponieważ inwazja Rosji na Ukrainę była dla sporej części niemieckich elit, ale też dla opinii publicznej, sporym szokiem. - Rzeczywiście dochodzi tam do takich rzeczy, które jeszcze do niedawna wydawały się nieprawdopodobne - powiedział gość Polskiego Radia 24.

Dodał, że "jeżeli popatrzymy na obecny pejzaż polityczny Niemiec, aktualną koalicję rządową, to okazuje się, że partią reprezentującą najbardziej stanowcze stanowisko wobec Rosji jest, o dziwo, partia Zielonych".

"Do niedawna byłoby to prawdziwą herezją"

- Na przykład ustami wicekanclerza Roberta Habecka, który jest również ministrem gospodarki, prezentuje stanowisko, które działa na naszą korzyść oraz różni się ono od stanowiska Olafa Scholza - powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk. 

- Robert Habeck mówi rzeczy, które w ustach polityka Zielonych do niedawna byłyby prawdziwą herezją. Mówi na przykład, że należałoby przemyśleć odejście od węgla jako źródła energii - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
24:47 PR24_AAC 2022_05_06-19-33-24.mp3 Prof. Grzegorz Kucharczyk: dochodzi do epokowej zmiany (Świata pogląd/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzi: Antoni Opaliński

Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk

Data emisji: 06.05.2022

Godzina emisji: 20.06

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem