more_horiz

Rozmowy USA z Rosją na tle kryzysu na Ukrainie. Dr Rak: to stała metoda Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 18:30
- Nawet w momencie, gdy Rosja grozi siłą - co już jest deliktem prawa międzynarodowego, bo to zakazuje gróźb użycia siły - Zachód ma taki zwyczaj, że stara się w procedurach deeskalacji rozmawiać z Rosją - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Krzysztof Rak. - To chyba nie powinno nas dziwić, to stała metoda Zachodu - powiedział, pytany o ocenę rozmów przedstawicieli Waszyngtonu i Moskwy. 
W ocenie gościa PR24, rozmowy z Rosją to stała taktyka Zachodu
W ocenie gościa PR24, rozmowy z Rosją to "stała taktyka" ZachoduFoto: Orhan Cam/Shutterstock.com

W Genewie odbyły się w poniedziałek rano rozmowy delegacji USA i Rosji prowadzone w ramach dialogu o stabilności strategicznej. To początek serii spotkań między przedstawicielami USA, NATO i OBWE oraz Rosji. Tłem rozmów jest koncentracja wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą.

"Trochę inaczej patrzymy na zagrożenie niż Zachód"

- Ani się dzisiaj nic istotnego nie zdecyduje, ani też niczego jeszcze nie zdecydowano - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Krzysztof Rak. - Mamy skłonność, by doszukiwać się pod doniesieniami agencyjnymi faktów dokonanych, ale prawda jest taka, że spotkanie na poziomie dwóch wiceministrów skończyło się de facto niczym. Wiceminister rosyjski powiedział tyle, że "rozmowa nie była prosta". skoro tak, to znaczy, że nie osiągnięto porozumienia - stwierdził dr Rak. Jego zdaniem, tego porozumienia "jeszcze osiągnąć nie zamierzano". 

- Zachód zawsze rozmawiał z Rosją i trudno nawet określić, gdzie jest ta czerwona linia, po której rozmowy byłyby niemożliwe - stwierdził gość "Świata poglądu", pytany, czy sam fakt negocjacji nie legitymizuje działań Kremla. - My, w Polsce, gdzie stajemy się - niestety - krajem frontowym, trochę inaczej patrzymy na to zagrożenie, aniżeli kraje Zachodu, takie jak Niemcy, Francja, czy oddzielona od Rosji oceanami Ameryka. Zachód ma taką metodę - ocenił. 

"To stała metoda Zachodu"

Jak mówił, "nawet w momencie, gdy Rosja grozi siłą - co już jest deliktem prawa międzynarodowego, bo to zakazuje gróźb użycia siły - Zachód ma taki zwyczaj, że stara się w procedurach deeskalacji rozmawiać z Rosją". - To chyba nie powinno nas dziwić. To stała metoda Zachodu, która może budzić wątpliwości, czy jest skuteczna, ale z drugiej strony, nie jesteśmy zbytnio przyzwyczajeni do tego, że Zachód w rozmowach z Rosją jest nadzwyczaj skuteczny. Na razie nie powinniśmy się niczemu specjalnemu dziwić - wskazał.

Posłuchaj
12:09 Opalinski-PR24_mp3 2022_01_10-17-47-30.mp3 Dr Rak: rozmawianie z Rosją w obliczu gróźb to stała metoda Zachodu ("Świata pogląd"/ PR24)

W rozmowie więcej o relacjach między Rosją a Zachodem. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

Czytaj także: 

Poniedziałkowe rozmowy w Genewie były pierwszymi z serii dyplomatycznych pertraktacji w obliczu wywołanego przez Rosję kryzysu. Rosja zgromadziła nad granicą z Ukrainą ponad 100 tys. żołnierzy. W grudniu Moskwa zażądała od NATO i USA "gwarancji bezpieczeństwa". Zachodni politycy wielokrotnie podkreślali, że nie zgodzą się na naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Biden zapowiedział, że reakcją na ewentualną ponowną inwazję Moskwy na Kijów będą sankcje o bezprecedensowej skali.

W środę odbędzie się spotkanie Rady NATO-Rosja w Brukseli, a w czwartek Stałej Rady OBWE w Wiedniu.

***

Audycja: "Świata pogląd"

ProwadzącyAntoni Opaliński

Gość: Krzysztof Rak (ekspert ds. międzynarodowych)

Data emisji: 10.01.2022

Godzina emisji: 17.47


mbl

Zobacz także

Zobacz także