more_horiz

Pierwszy od pół roku wywiad Angeli Merkel. Olga Doleśniak-Harczuk: nie zadano drażliwych pytań

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 18:10
- Rozmowa przebiegała w ten sposób, że nie zadawano pytań, które mogły być drażliwe dla byłej kanclerz Niemiec - skomentowała w Polskim Radiu 24, odnosząc się do pierwszego od pół roku wywiadu Angeli Merkel, Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica). Gość audycji dodała, że podczas spotkania "przyjęto metodę pogodnej rozmowy z frywolnymi wstawkami".
Olga Doleśniak-Harczuk o pierwszym od pół roku wywiadzie Angeli Merkel: nie zadawano drażliwych pytań
Olga Doleśniak-Harczuk o pierwszym od pół roku wywiadzie Angeli Merkel: nie zadawano drażliwych pytańFoto: Fabian Sommer/PAP/DPA

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel we wtorek udzieliła pierwszego publicznego wywiadu po ustąpieniu z urzędu. Olga Doleśniak-Harczuk, która przysłuchiwała się wypowiedzi niemieckiej polityk na żywo, oceniła, że wydarzenie to "było bardzo ciekawe, ponieważ można było ocenić, w jakiej kondycji jest Angela Merkel". - To spotkanie zaczęło się od pytania o to, jak Angela Merkel się czuje na emeryturze politycznej. Moim zdaniem to nie jest do końca emerytura polityczna. Bo nawet jeżeli ona nie sprawuje fizycznie urzędu kanclerza, to i tak dalej prowadzi biuro i zatrudnia ludzi, a płaci za to z podatków - powiedziała.

Gość audycji wskazała, że dziennikarz "Der Spiegel" Alexander Osang, który prowadził wtorkowe spotkanie, już od ponad dwóch dekad zajmuje się tematyką związaną z byłą kanclerz Niemiec. - On jej towarzyszył w wielu podróżach, pisał o niej i sam o sobie mówi, że Angela Merkel to "jego" kanclerz - przekazała. - To dziennikarz, który już bardzo wyraźnie upozycjonował się względem swojego gościa. Ta rozmowa przebiegała w ten sposób, że nie zadawano pytań, które by mogły być drażliwe dla byłej kanclerz - dodała.

Pierwszy od pół roku wywiad Angeli Merkel

Olga Doleśniak-Harczuk odniosła się także do wypowiedzi Angeli Merkel na temat wojny na Ukrainie oraz relacji niemiecko-rosyjskich. - Jedyne pytania, które wywołały u niej zdenerwowanie, to pytania o to, czy Angela Merkel nie uważa, że jej polityka doprowadziła do tego, że Władimir Putin miał utorowaną drogę do wojny na Ukrainie, oraz czy Angela Merkel poczuwa się do jakiejś winy - zrelacjonowała.

Była kanclerz odpowiedziała, że absolutnie nie poczuwa się do żadnej winy. I nawet, jeśli popełniła jakieś błędy, to z perspektywy czasu uważa, że zachowywała się racjonalnie. A rozmawiała z Władimirem Putinem, bo uważała, że należy to robić. Powiedziała też, że po aneksji Krymu nawet na niego nakrzyczała - wskazała.

Gość audycji oceniła, że podczas wtorkowego spotkania "przyjęto metodę pogodnej rozmowy z frywolnymi wstawkami". - Szczerze mówiąc, to jeśli chodzi o temat wojny na Ukrainie, to mnie to bardzo raziło. Ale z tego, co zdążyłam się zorientować, to większość osób wśród publiczności utożsamiała się z Angelą Merkel i po cichu trzymała za nią kciuki - podkreśliła.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:35 PR24_mp3 2022_06_08-16-47-02.mp3 Olga Doleśniak-Harczuk o pierwszym od pół roku wywiadzie Angeli Merkel: nie zadawano drażliwych pytań ("Świata pogląd"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja"Świata pogląd"

Prowadził: Antoni Opaliński

GośćOlga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica, Nowe Państwo)

Data emisji: 08.06.2022

Godz. emisji: 16.47

ng

Zobacz także

Zobacz także